wynalazki

Wspinaczka z bioniczną protezą

Współczesne, coraz bardziej zaawansowane protezy, dają szanse na powrót do normalnego życia ludziom po amputacji. I nie jest to tylko powtarzany wielokrotnie truizm. Dzięki zaawansowanej bionicznej protezie można na przykład wrócić do wspinaczki.

Prace nad protezami, które sterowane byłyby przez elektrody podłączone do systemu nerwowego pacjenta, trwają już od wielu lat. Jedną z konstrukcji, która wykorzystuje tego typu technologię, jest proteza DEKA, która w ubiegłym roku uzyskała akceptację amerykańskiej Federalnej Agencji Żywności i Leków, dzięki czemu będzie mogła trafić do sprzedaży. Choć DEKA Research and Development Corp nadal poszukuje producenta, który rozpocząłby masową produkcję, nie przeszkadza to agencji DARPA, która przez lata finansowała badania nad tą protezą, pochwalić się jej możliwościami.

Na przykład tym, że ruchy protezy tak dokładne, że podczas testów ochotnicy mogli przy jej pomocy podnosić jajka czy zapinać zamki błyskawiczne. Ale co tam jajka, wspinaczka oferuje dużo większą adrenalinę.

Na powyższym nagraniu widać, jak wyposażony w bioniczną protezę DEKA amerykański weteran wspina się po ściance umieszczonej w Walter Reed National Military Medical Center. I jak widać idzie mu to całkiem sprawnie.

podobne treści