biznes

WSJ: UE przygotowuje się do wniesienia zarzutów przeciwko Google

Oskarżenia o praktyki monopolistyczne to dla Google nie pierwszyzna, nie od wczoraj też amerykańska firma nie ma szczęścia do unijnych instytucji. Jak donosi Wall Street Journal, instytucje Unii Europejskiej przygotowują się do wniesienia zarzutów o praktyki monopolistyczne przeciwko Mountain View.

Według tego, co udało się ustalić amerykańskiemu dziennikowi, który powołuje się na źródło „bliskie Komisji Europejskiej”, śledztwo badające praktyki monopolistyczne Google trwa od pięciu lat i było już trzykrotnie wstrzymywane. Według dziennika teraz jednak zmierza ku końcowi, jakim ma być wniesienie zarzutów „w ciągu najbliższych tygodni”.

Jednym faktów, jakie mają świadczyć o takim rozwoju sprawy, jest prośba KE do pięciu europejskich firm z różnych branż, które złożyły skargi do unijnych instytucji o to, że praktyki Google szkodzą ich interesom, o zgodę na ujawnienie ich danych. Podczas śledztwa, które opierało się między innymi na analizie zasadności tych skarg, były one utajnione, teraz, jeśli firmy te wyrażą zgodę, mają być one upublicznione i wykorzystane jako cześć dowodów przeciwko Google.

Przedstawiciele Mountain View odmówili komentarza na ten temat. Nie wiadomo, czy wiedzą coś na temat ewentualnych ruchów Komisji Europejskiej, ale w ubiegłym tygodniu, podczas swojego wystąpienia w Berlinie, Kent Walker z Google poruszył kwestię Google+. Według niego serwis społecznościowy Mountain View, a właściwie jego porażka, jest sztandarowym przykładem tego, że
konkurencja działa doskonale, a Google nie wykorzystuje swojej pozycji by jej szkodzić.

Komisja Europejska może mieć jednak inne zdanie na ten temat. Jeśli uzna, że skargi na monopolistyczne praktyki Google są zasadne, na Google może zostać nałożona kara wynosząca nawet 10 procent rocznych przychodów.

Zdjęcie: Flickr/jepoirrier

podobne treści