mobilenews

WSJ: Android wchłonie Chrome OS i trafi na komputery?

Dziennik Wall Street Jurnal opublikował informacje, z których wynika, że Google zamierza dołączyć do Androida pewne elementy Chrome OS, tak, by powstały z tego system operacyjny działał równie sprawnie na urządzeniach mobilnych, co na komputerach.

Trudno stwierdzić czy nie są to tylko plotki, ale argumenty przytaczane przez amerykański dziennik wydają się być rozsądne. Choć oba systemy rozwijane były równolegle do siebie, wyrastały z zupełnie innych korzeni i były odpowiedzią na zupełnie inne wymagania stawiane przez kierownictwo Google – Android miał być swego rodzaju odpowiedzią na system mobilny Apple, podczas gdy Chrome OS wyewoluował z przeglądarki internetowej w nadziei, że aplikacje sieciowe uruchamiane na tanich komputerach staną się środowiskiem pracy wystarczającym do tego, by zaspokoić wymagania przynajmniej części użytkowników. Po latach Android w różnych wersjach zainstalowany jest na ponad miliardzie urządzeń podczas gdy Chrome OS nadal jest raczej ciekawostką.

Anonimowe źródła WSJ twierdzą jednak, że trwają prace nad połączeniem Androida oraz Chrome OS. Mają one być prowadzone już od dwóch lat i zmierzać do stworzenia takiego systemu, który mógłby jednocześnie działać na komputerach i uruchamiać aplikacje Androida. Nowy system miałby mieć swoją premierę w roku 2017, jednak wersja beta byłaby dostępna już na początku przyszłego roku.

Taki krok wydaje się logiczny, zwłaszcza, że sprawiłby, że Android stałby się systemem działającym na smartphone’ach, tabletach, zegarkach, telewizorach, komputerach osobistych oraz innych urządzeniach. Byłby prawdziwym ekosystemem, z którego wszyscy użytkownicy mieliby dostęp do zasobów Google Play.

Rozwój w tym kierunki nie byłby zaskoczeniem, a Alphabet nie byłby pierwszą firmą, która do tego dąży. Podobne plany ma Microsoft, który jednak zaczynał od systemu operacyjnego dla komputerów stacjonarnych.

Czy tak stanie się w rzeczywistości? Na razie trudno powiedzieć. Hiroshi Lockheimer, który w nowych strukturach Google odpowiada za Androida i Chrome OS twierdzi, że ten ostatni ma się dobrze i na razie nigdzie się nie wybiera. Ale to nie oznacza, że jego firma nie pracuje nad osobnym systemem, który łączyłby w sobie możliwości zarówno Chrome OS jak i Androida. Jeśli wierzyć informacjom WSJ dowiemy się tego za kilka miesięcy.

podobne treści