news

Wreszcie ktoś rozplątał te paskudne świetlówki

Brytyjscy projektanci z firmy Hulger prezentują świetlówki energooszczędne, które wyglądają na mniej poplątane niż te, do których przywykliśmy.

Plumen 001 prezentują się tak ciekawie, że szkoda ich chować pod abażurem:

At Last, Someone Untangled Those Horrible Low-Consumption Light Bulbs

Plumen 001 zużywają 80 procent mniej energii niż konwencjonalne żarówki i podobno działają 8 razy dłużej. [Jesus Diaz/giz, Plumen, Likecool]

podobne treści

 • Dawid Krysiak

  „podobno” to bardzo dobre słowo… jak każda świetlówka, kompakty owszem – zużywają mniej prądu i są trwalsze pod jednym warunkiem – że palą się ciągle a nie są włączane/wyłączane co chwilę…

 • lukas

  p. Dawid podzielił się z nami wiedzą aktualną 10 lat temu lub dotyczącą najtańszych wersji dostępnych na rynku świetlówek – gratulacje.

  Równie dobrze mógłby stwierdzić, że samochody nie mają wspomagania kierownicy – bo przecież ani maluch ani cinquecento ani duży fiat czy polonez nie mają takiego cuda.

  Do wiadomości p. Dawida – bez problemu można dostać świetlówki kompaktowe, które mają nieograniczoną liczbę włączeń/wyłączeń i przeciętną trwałość dwa-trzy razy większą od tych najtańszych. Wystarczy, że są wyposażone w lepsze (bardziej zaawansowane technologicznie) układy stabilizacyjno-zapłonowe.

 • Dawid Krysiak

  lukas: a ile takie świetlówki kosztują i jak się ma koszt ich zakupu i UTYLIZACJI do zakupu zwykłych żarówek? Jakby nie liczyć – ciągle jeszcze się nie opłaca. W dodatku światło z takich świetlówek (używam phillipsa więc nie takich najtańszych z marketu) jest po prostu denne… Na początku w ogóle miałem jakieś dziwne dolegliwości związane z używaniem tych świetlówek – dopiero po paru miesiącach ktoś mi uświadomił, że światło trzeba KONIECZNIE rozpraszać.

 • jaroch

  lukas, po prostu otworz taka swietlowke i zobacz ile tam elektroniki i pierwiastkow. faktycznie sie oplaca, placic sto razy drozej a potem to laduje w smietniku!! ah te energetyczne lobby :) a dodam, ze z mojego doswiadczenia czesciej wymieniam w domu (230mkw, czyli pelno) wlasnie te energooszczedne gowna, niz stare dobre zarowki za 1zł.