internetwtf

Wraca pomysł zakazu szyfrowania danych w Wielkiej Brytanii

Przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii (wiecie, tymi, które odbiły się też echem w Polsce), David Cameron obiecywał, że jeśli wyborcy pozostawią w jego rękach ster rządów, będzie zdecydowanie walczył z zagrożeniem terrorystycznym. Jednym ze sposobów prowadzenia tej walki ma być według niego zakaz stosowania szyfrowania danych.

Już po styczniowym ataku na redakcję Charlie Hebdo Cameron, zwierzchnik agencji, która w ścisłej współpracy z NSA regularnie inwigiluje miliony osób na całym świecie i wkracza do redakcji gazet by niszczyć twarde dyski dziennikarzy, a jednocześnie zadeklarowany obrońca wolności słowa, stwierdził, że sytuacja, w której brytyjskie służby nie mogą rozszyfrować komunikacji osób podejrzewanych o terroryzm jest niedopuszczalna. Dlatego należy zakazać stosowania szyfrowania.

Teraz, już po wyborach, Cameron wrócił do tego pomysłu ogłaszając, że „zrobi wiele”, aby zdelegalizować szyfrowanie cyfrowych danych. Pomijając już absurd tego typu deklaracji, ponieważ szyfrowanie danych jest jednym z fundamentów, na których opiera się na przykład bankowość internetowa, można przyjąć, że chodzi przede wszystkim o komunikatory i inne programy wykorzystywane przez zwykłych użytkowników. A to oznacza, że brytyjscy konserwatyści chcieliby wziąć kurs kolizyjny na takie firmy jak Google czy Apple, które po ujawnieniu rewelacji Snowdena, i w reakcji na niezadowolenie swoich klientów, którym nie podoba się perspektywa bycia podsłuchiwanym przez rządy, zaczęły kłaść duży nacisk właśnie na szyfrowanie danych.

Zobaczymy co z tego wyniknie, na razie nie wiadomo jaki ostateczny kształt przyjmie inicjatywa Camerona (jeszcze kilka miesięcy temu chciał wprowadzenia obowiązkowych backdoorów do komunikatorów), ale dobrze jest śledzić tego typu pomysły – zanim komuś przyjdzie do głowy, by przeszczepiać je na nasze podwórko.

Zdjęcie: Flickr/World Economic Forum

podobne treści