news

Wózki inwalidzkie dostaną przerzutki

Absolwent inżynierii na Uniwersytecie Illinois Scott Daigle wpadł na pomysł, by system przerzutek znany z rowerów wykorzystać także w układzie jezdnym wózka inwalidzkiego. Jak postanowił, tak zrobił.

W odróżnieniu od tego w jednośladach, system IntelliWheels AGS nie jest sterowany manualnie, tylko automatycznie. Sam przestawia biegi zależnie od tego, z jaką prędkością jest sterowany przez użytkownika.

Czujniki zamocowane na spodzie pojazdu zarejestrują prędkość, nachylenie i moment obrotowy wózka, by sprawdzić, z jaką prędkością użytkownik prowadzi wózek i jakie jest nachylenie powierzchni. Potem system zadecyduje, który bieg najlepiej sobie poradzi z zadaniem. IntelliWheels przyda się więc np. niepełnosprawnym, którzy kochają wyprawy w góry.

IntelliWheels AGS Shifts the Wheelchair Into a Higher GearDużą zaletą systemu jest właśnie zautomatyzowanie. Użytkownicy nawet nie będą musieli się „uczyć obsługi” nowego urządzania. 

Prace nad IntelliWheels AGS są zaawansowane. Daigle i jego współpracownicy zapowiadają, że prototyp ujrzymy we wrześniu 2012 roku. [Futurity, Gizmag]

podobne treści

  • dj-mqq

    świtne. Mega sprawa dla niepełnosprawnych.

  • miki2u

    a nie latwiej bylo uzyc juz istniejacego mechanizmu zmiany biegow wewnatrz bebnowego znanego z niektorych rowerow i wszystkich motocykli?