internetwynalazki

Wolfram Alpha uczy się rozpoznawać obrazy

Wolfram Alpha, dziecko Stephena Wolframa, uważanego przez wiele osób za jednego z największych na świecie ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, od lat zadziwia swoimi możliwościami przetwarzania danych. Teraz jednak czołowy projekt Wolframa otrzymał nową funkcjonalność i uczy się rozpoznawać obrazy.

Dla ludzkiego mózgu rozpoznanie tego, co znajduje się na fotografii nie stanowi żadnego problemu – o ile nie cierpimy na jedno ze stosunkowo rzadkich zaburzeń percepcji wzrokowej identyfikowanie tego, co znajduje się na danym obrazie, jest dla nas czymś naturalnym. Zupełnie inaczej jest w przypadku komputerów, które co prawda mogą błyskawicznie policzyć sumę kontrolną danego zdjęcia, ale rozpoznanie tego, co faktycznie przedstawia fotografia, jest już dla nich zadaniem bardzo trudnym. A właściwie nie dla nich, a dla programistów zajmujących się tym zagadnieniem.

Pewnym ułatwieniem właśnie dla nich będzie wprowadzona niedawno do Wolfram Language funkcja ImageIdentify, dzięki której Wolfram Alpha zyskało możliwość identyfikowania przedmiotów znajdujących się na fotografiach.

Sam Stephen Wolfram twierdzi, że w większości przypadków sztuczna inteligencja udziela poprawnych odpowiedzi. Może jest to prawda, w końcu zanim funkcja została udostępniona publicznie trenowano możliwości systemu na kilku milionach przykładowych obrazów, ale chyba były to głównie zdjęcia zwierząt. Albo po prostu ja mam pecha i z wybranych przeze mnie kilkunastu zdjęć ImageIdentify prawidłowo rozpoznał około jednej trzeciej.

Ale już samo to jest imponującym osiągnięciem. Przetestować skuteczność, a jednocześnie wspomóc proces uczenia się Wolfram Alpha, może każdy za pośrednictwem strony ImageIdentify.com.

podobne treści