news

Wojskowemu egzoszkieletowi firmy Lockheed Martin zostały już tylko testy

Rozwiązanie problemów z akumulatorem HULCa, egzoszkieletu stworzonego przez Lockheed Martin dla wojska, oznacza, że już tylko pozytywnie zakończone testy dzielą go od wykorzystania w misjach w Afganistanie i Iraku.

HULC, czyli Human Universal Load Carrier, może być odpowiedzią armii na konieczność przenoszenia przez oddziały piechoty naprawdę ciężkich ładunków. Egzoszkielet firmy Lockheed Martin powinien być do tego celu idealny – jest w stanie przenieść do 100 kilogramów sprzętu na barkach żołnierza.

HULC przez dłuższy czas nie opuszczał laboratorium, lecz teraz, gdy już kłopoty z jego akumulatorem zostały rozwiązane, pozostaje mu tylko przystąpienie do wartych 1,1 miliona dolarów biomechanicznych testów, które potwierdzą (albo i nie) jego przydatność na polu walki.

Możliwe więc, że jeden mały krok dla HULCa okaże się wielkim skokiem dla ludzkości, zwłaszcza tej chcącej wykorzystać egzoszkielet do niecnych celów. Na pewno minie kilka lat zanim dowiemy się, jak zakończyły się testy produktu firmy Lockheed Martin. O ile nie okażą się ściśle tajne. [Jack Loftus/giz, Wired]

podobne treści

 • ewr

  No! A jak się skończy prąd, to masz 100kg plecak + 70kg egzoszkielet do zaniesienia do bazy! Pozazdrościć!

 • bajzel

  Zamiast wywalać pieniądze na wojsko powinni zrobić coś takiego dla osób sparaliżowanych. Ciekawe czy jak będzie musiał się żołnierz w tym położyc to czy czy ten szkielecik pomoże mu wstać z ładunkiem na plecach:)

 • yyy

  Kolejne badziewie do naciagania glupich amerykanskich podatnikow.

  Koszt takiego zolnierza to podejrzewam koszt wynajecia calej armii irakijskich gowniarzy z kalachami. … zenada

 • lestat230

  Na pewno jak to się przyjmie i sparaliżowani na tym skorzystają większość wynalazków na początku znajduje swoje miejsce w armii a później w codziennym zastosowaniu nie mowie o Polskiej w Polskiej armii to się szuka tylko i wyłącznie oszczędności.

 • sebek.b

  LM robi to pewnie za wlasne pieniadze to raz. Dwa to bardzo duzo rzeczy wkorzystywane w technice wojskowej sprawdza sie potem w zyciu codziennym i inwalidzi bedza musieli jeszcze troche poczekac ale zapewnie komercyjna wersja tez powstanie.