biznesWiadomości promowane

Wojny patentowe: Obama zawetował zakaz importu części iGadżetów do USA

W czerwcu tego roku amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego zakazała Apple importu swoich starszych urządzeń na teren USA. Wczoraj prezydent Obama interweniował w tej sprawie wetując rozstrzygnięcie komisji.

Czerwcowe rozstrzygnięcie było na rękę Samsungowi, który chciał w ten sposób zablokować sprzedaż części urządzeń produkowanych przez swojego amerykańskiego konkurenta. Powołując się na naruszenia posiadanych przez siebie patentów z dziedziny transmisji danych za pośrednictwem sieci komórkowych, Samsungowi udało się przekonać Komisję Handlu Międzynarodowego (ITC) do tego, by ta wydała zakaz importu do USA iPhone’a 4, iPhone’a 3GS, iPhone’a 3G, iPada 3G oraz iPada 2 3G. Nowsze urządzenia nie naruszają patentów, na które powoływał się Samsung, ponieważ wykorzystują inną technologię.

Nie są to urządzenia, na których Apple zarabia obecnie największe pieniądze, ale odwołać się od tej decyzji można dopiero jeśli Biały Dom nie wykorzysta swojego prawa weta odnośnie rozstrzygnięć tej komisji. Prezydent USA ma na to 60 dni.

Prezydenckie weto w tych sprawach nie zdarza się praktycznie nigdy. Ostatni raz zostało wykorzystane w 1987 roku. No i wczoraj, kiedy to administracja Obamy oficjalnie zawetowała rozstrzygnięcie ITC.

W oświadczeniu wystosowanym przez Biały Dom czytamy, że taka decyzja została podjęta w trosce o konkurencyjność i wolny rynek, ponieważ sprawa dotyczyła podstawowych patentów, bez których nie można byłoby rozwijać uniwersalnych technologii. Korporacje są zobowiązane licencjonować sobie nawzajem takie patenty na „uczciwych i nie dyskryminujących warunkach”. Co prawda Apple nie dogadało się z Samsungiem, ale Biały Dom twierdzi, że koreańska firma nie powinna z kolei pozbawiać amerykańskiej części przychodów za pomocą zakazu importu wydanego przez ITC a zamiast tego domagać się odszkodowania w sądzie.

Zdjęcie: Flickr/Talk Radio News Service

podobne treści