newssmartfony

Wojny patentowe: Nokia wygrywa sprawę przeciwko HTC

Nie tylko Samsung i Apple rozmiłowały się w rozwiązywaniu swoich sporów przed różnymi sądami. Nokia wygrała właśnie sprawę przed niemieckim wymiarem sprawiedliwości, który orzekł, że HTC dopuściło się bezwzględnego naruszenia patentów firmy w zakresie technik oszczędzania energii, stanowiących własność intelektualną fińskiej firmy.

To bardzo korzystny wyrok dla Nokii, biorąc pod uwagę fakt, że jego treść będzie mogła zostać wykorzystana jako precedens w kilku innych, toczonych równolegle procesach przeciwko HTC. Zgodnie z oświadczeniem fińskiego giganta – tajwańska firma jest oskarżona o naruszenie kolejnych 30 patentów Nokii w sądach zlokalizowanych na terenie Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Najświeższy wyrok może skutkować nawet wycofaniem z rynku naszych zachodnich sąsiadów wszystkich będących jego przedmiotem produktów HTC.

Według Tajwańczyków – wyrok nie odbije się znacząco na jego niemieckim biznesie, bowiem nie odnosi się w żaden sposób do któregokolwiek z najnowszych urządzeń azjatyckiej firmy. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez – z reguły bardzo wiarygodny – blog FOSS Patents, przedmiotem naruszeń są montowane w smartfonach HTC chipy amerykańskiego Qualcommu, które kopiują zastrzeżony przez Finów sposób oszczędzania czasu pracy baterii.

HTC będzie się oczywiście odwoływać od decyzji niemieckiego sądu, ale wszystko wskazuje na to, że jedynym sposobem na wykaraskanie się z tej sytuacji jest podpisanie ugody i wykupienie licencji na rozwiązania opatentowane przez Finów.

Źródło: Engadget.com

podobne treści