biznesportale społecznościowe

Wojny Patentowe: Facebook kupuję amunicję

Jeśli patent stał się bronią w Dolinie Krzemowej, IBM jest jej jednym z większych dealerów. Facebook właśnie nabył od nich 750 patentów. Ma to pomóc w obronie przeciwko Yahoo, które wystąpiło na drogę sądową przeciwko sieci społecznościowej w sprawie rzekomego naruszenia patentów należących do portalu.

Zakupione patenty opisują oprogramowanie oraz technologie sieciowe, które powiększą dość skromne, jak na możliwości dużej firmy technologicznej, portfolio Facebooka. Wydatek, szacowany na setki milionów dolarów, mógł być jednak konieczny, ponieważ Yahoo, w pozwie złożonym w tym miesiącu twierdzi, że kluczowe funkcje Facebooka naruszają ich 10 patentów. Mają one dotyczyć między innymi reklam i dzielenia się informacjami. Yahoo domaga się zaprzestania takiej działalności, co, oczywiście, byłoby wyrokiem śmierci dla największego portalu społecznościowego.

Thomas Scott, prawnik z Goodwin Procter LLP w Waszyngtonie twierdzi, że Facebook „będzie potrzebował jakiejś broni w swoim arsenale”, a jeden z najstarszych na świecie koncernów informatycznych chętnie im ją sprzeda. IBM, w ciągu ponad 100 lat działalności dorobiło się niezliczonych ilości patentów obejmujących bardzo dużo rozwiązań. Bo IBM zajmuje się praktycznie wszystkim co w jakiś sposób związane jest z komputerami. W samym tylko zeszłym roku zarejestrowali oni 6 180 nowych patentów. Od 19 lat nieprzerwanie są na pierwszym miejscu pod względem ilości nowych patentów w USA. I co jakiś czas komuś je sprzedają.

Ciekawe tylko, czy w tej wojnie zachowają się jak typowi dealerzy i będą sprzedawać amunicję obu stronom konfliktu. Mają jej w końcu sporo.

[Wikipedia, Bloomberg]

podobne treści