news

Wojna o patenty przypomina rzeźnię

Ostatnio wszyscy przyglądają się patentowej walce Apple’a z HTC . Ale to tylko najnowsza z wielu spraw tego typu. Walki o patenty w świecie mobilnych technologii przypominają końcówkę Wściekłych Psów – wszyscy strzelają do wszystkich.

Powyższy graf pochodzi z dzisiejszego New York Timesa. Widać wyraźnie, że w pozwach szczególnie lubują się Nokia i Kodak. A w Apple’a celuje się częściej niż w tarczę strzelniczą.

Oczywiście firmy ciągle pozywają się nawzajem o naruszenie własności intelektualnej. Ale w świecie technologii mobilnych dzieje się to nadzwyczaj często. Wszystko dlatego, że rynek jest jeszcze młody i duże firmy zażarcie walczą o dominację. Firmy, które pozostają w ogonie stawki (jak Kodak i Nokia) pozywają kogo się da, a najczęstszymi celami stają się liderzy rynku (Apple).

Na razie nas to nie dotyka. Niech się pozywają – w biznesie to norma. Ale jeśli w wyniku kolejnych procesów producenci telefonów zaczną przerzucać kary finansowe na klientów albo wycofywać z rynku produkty, przekonamy się, że w tej wojnie nie ma wygranych i przegranych. Są tylko ofiary. [NY Times]

podobne treści

  • werq

    „Firmy, które pozostają w ogonie stawki (jak Kodak i Nokia) pozywają kogo się da, a najczęstszymi celami stają się liderzy rynku (Apple).” – to trochę smieszne, że ktoś może wpaść na taką głupotę. Apple stworzyło swój pierwszy telefon w 2007 roku, a Nokia jest jednym z twórców telefonii komórkowej na świecie od 1981 roku. W stworzenie większości technologii komórkowych Nokia zainwestowała gigantyczne pieniądze więc nic dziwnego, że sądzi się z innymi firmami, które bezprawnie korzystają z jej ciężko wypracowanych patentów i robią na tym biznes.

  • qwertyuiop

    popieram komentarz werq, mowienie ze nokia jest w ogonie stawki jest troche niepowazne.. nokia stworzyla wiele rozwiazan technicznych, niestety duza ich czesc lezala ‚zakurzona’ w magazynach i inni wykozystali badz skopiowali