aplikacje

Włoska aplikacja Easy Grave ułatwi znalezienie grobu

Jeśli rzadko odwiedzamy groby zmarłych członków rodziny, możemy mieć trudność z odnalezieniem na cmentarzu właściwego nagrobka. Aby ułatwić poszukiwania, Filiano Di Maria i Jan Capobianco z Uniwersytetu Molise opracowali Easy Grave, czyli „Łatwy Grób”.

Program wykorzystuje mapy cmentarzy oraz specjalny algorytm, by wskazać najkrótszą drogę do grobu, którego szukamy. Jak identyfikowane są miejsca spoczynku? Należy wprowadzić do programu imię i nazwisko zmarłego, a następnie otworzyć mapę nekropolii wgraną domyślnie lub dostępną w Internecie – tu przydadzą się dane z Google Earth.

Easy Grave podaje trasę, którą powinniśmy się kierować od bramy cmentarnej, by dotrzeć do pożądanego grobu. Program został już z powodzeniem przetestowany na cmentarzu komunalnym we włoskim Venafro.

Na razie Easy Grave ma tylko wersję desktopową, ale naukowcy już pracują nad aplikacją na smartfony. Dzięki lokalizacji GPS i danym z aplikacji, poszukujący grobu mogliby zostać pokierowani we właściwym kierunku niezależnie od tego, gdzie znajduje się punkt wyjściowy. Innymi słowy, wtedy, gdy się zgubią w cmentarnych alejkach.

Wydaje się, że trudności ze znalezieniem grobu świadczą o tym, że za rzadko odwiedzamy zmarłych bliskich na cmentarzach. Wcale nie należy wyciągać tak pesymistycznych wniosków – bywają nekropolie, ktorych rozmiary sprawiają, że gubią się tam osoby odwiedzające groby regularnie.

Ciekawe tylko, czy Easy Grave zdąży trafić na smartfony przed tegorocznymi Zaduszkami. [PAP, Galileo, zdjęcie: Wikipedia]

podobne treści