internetnews

Włamanie na serwery PKW

Jakby mało było problemów ze słynnym już „kalkulatorem wyborczym”, serwis Niebezpiecznik donosi o włamaniu na strony PKW.

Włamania miały dopuścić się osoby podpisujące się jako „Gandzia dla Palacza” & „Pendolino Team”, które przesłały do redakcji próbkę 270 rekordów zawierających dane pracowników Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej, które najprawdopodobniej zostały wykradzione z któregoś z serwisów internetowych wspomnianych wyżej instytucji. W wykradzionej bazie znajdują się takie dane jak imię, nazwisko, email (funkcyjny a czasem imienny), login (w postaci imię_nazwisko), hash hasła oraz klucz (nie wszyscy pracownicy go posiadają i na razie nie wiadomo do czego służy).

PKW potwierdziła, że „miał miejsce nieautoryzowany dostęp do bazy danych strony internetowej www.pkw.gov.pl” instytucja zapewnia jednak, że nie może mieć to wpływu na wynik wyborów, ponieważ strona „pracuje w innej sieci niż system wyborczy”. Państwowa Komisja Wyborcza nakazała także pracownikom zmianę haseł, zablokowała dostęp do sieci PKW z zewnątrz i poinformowała o incydencie ABW.

podobne treści