news

Władze Konina nie cieszą się z tego, że w mieście urodził się wynalazca prezerwatywy

Aktywiści z Akcji Konin postanowili przypomnieć światu, że Julius
Fromm, wynalazca technologii produkcji prezerwatyw z ciekłej gumy,
urodził się w 1883 roku właśnie w tym mieście. Aby upamiętnić ten fakt, umieścili plastikową torbę na rzeźbie przy fontannie na konińskim rynku.

Wesoła akcja promocyjna – wydawałoby się. Ale z pomysłu nie były zadowolone ani władze miasta, ani miejscowi duchowni. Wiceburmistrz Dariusz Wilczewski powiedział nawet, że posunięcie Akcji przynosi Koninowi wstyd.

Waldemar Duczmal
z Akcji Konin ma inne zdanie. Tłumaczy, że kiedy on i znajomi dowiedzieli się o pochodzeniu 
Fromma, postanowili rozpropagować odkrycie w Polsce i na świecie. Po wielu innych próbach, zdecydowali się na bardziej spektakularną akcję.

Fromm, polski żyd, w młodym wieku wyjechał z rodzicami i szóstką rodzeństwa do Berlina. Został chemikiem i w 1912 roku opracował nową, lepszą i tańszą metodę wytwarzania kondomów. Została opatentowana w 1916 roku, zaś w 1922 roku rozpoczęła się produkcja na skalę masową. Prezerwatywy nazywano w Niemczech potocznie „Fromms”. [Jezebel, UPI]

podobne treści

  • dawid.dubanosow

    Aby upamiętnić ten fakt, umieścili plastikową torbę na rzeźbie przy fontannie na konińskim rynku. – na fontannie a nie na rzeźbie obok :P

  • a

    Konin na gizmodo – fajnie, że trochę słychać byłem przy zakładaniu , godzinka mało pasowana ale co zrobić. Władze miasta trochę do tyłu a szkoda bo gdyby nie Fromm przeludnienie świata było by jeszcze większe.