news

Wizyta na chińskim „Electronics Market”

W Chinach można kupić wszystko. Pisaliśmy wielokrotnie o podróbkach iPada, iPhone’a i praktycznie każdej rzeczy, jaka może znaleźć się, lub znalazła się już na rynku. 

Widziałem na własne oczy w Szanghaju i Hong Kongu wiele egzemplarzy iPadów i telefonów (podróbek w stylu modeli z nienadgryzionym jabłkiem). W dzielnicy Hongkou, która wbrew pozorom nie leży w Hong Kongu, ale w Szanghaju, przy ulicy Quijiang mieści się „Dianzi Shichang”, czyli w dosłownym tłumaczeniu: targ rzeczy elektronicznych.

#!#photo2#!#

Lonely Planet poleca go jako miejsce dla osób, które nie przywiązują specjalnej wagi do posiadania oryginalnej gwarancji czy odpowiedniego pokwitowania. Ja polecam go śmiało wszystkim, bo wrażeń na takim targowisku jest co niemiara i każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Są zegarki, kamerki internetowe, telefony, komputery, podzespoły (praktycznie w każdym kształcie i stanie skupienia), sterowane radiem mini helikoptery, przenośne konsole i pendrive’y. Można też znaleźć polskie iPlusy leżące na wystawie zaraz obok modemów ATM. 

#!#photo3#!#

#!#photo4#!#

Chciałoby się wszystkiego spróbować, dotknąć, włączyć, przetestować, kupić! Sprzętu jest tyle, że ma się ochotę złapać za głowę i powtarzać „co robić, co robić”, jak Kohoutek – bohater „Innych rozkoszy” Pilcha. Ceny za każdym razem się zmieniają. Różne kwoty słyszałem ja, zupełnie inne podawali sprzedawcy mojej żonie, jeszcze inne słyszeli pytający obok Chińczycy. Jedno pozostawało bez zmian. Można się targować. A na bazarze w Szanghaju to czysta przyjemność!  

Postanowiłem na próbę kupić sobie coś niedrogiego. Wybrałem pendrive’a Sony za około 30 złotych. Pojemność niebagatelna – 640 GB. Ale o tym w następnym artykule…

podobne treści

 • jaroch

  w innym artykule napisales ze 55zł a nie 40 :)

 • Rafał Tomański

  zgadza sie, ale już zmieniłem, bo zwyczajnie pomylily mi sie ceny :)

 • 43

  błąd !

  jest :

  „Pisaliśmy wielokrotnie o podróbkach iPada, iPhone’a i praktycznie każdej rzeczy, jaka może znaleźć się, lub znalazła się już na rynku.”

  powinno być :
  Pisaliśmy wielokrotnie o podróbkach iPada, iPhone’a i praktycznie każdej rzeczy, JAKĄ może znaleźć się, lub znalazła się już na rynku. ”

  nie ma za co

 • mail

  @43 …