biznesWiadomość główna

Witajcie w świecie Microsoft Mobile

No i stało się. Po prawie ośmiu miesiącach od zapowiedzi tej transakcji, można już dziś powiedzieć oficjalnie, że Microsoft kupił Nokię.

No, nie całą, ale akurat ten oddział, który interesuje nas najbardziej, czyli część zajmującą się produkcją urządzeń przeznaczonych na rynek konsumencki. Tym samym Redmond od dziś jest nie tylko gigantem na rynku oprogramowania, ale może też pochwalić się znacznymi zasobami dedykowanymi projektowaniu i produkcji sprzętu.

Przejęcie oddziału Nokii, który zajmuje się produkcją telefonów komórkowych kosztowało Microsoft 3,79 miliarda Euro, kolejne 1,65 miliarda Amerykanie zapłacili Finom za licencje na korzystanie z należących do nich patentów. W sumie transakcja zamknęła się w kwocie 5,44 miliarda Euro. Za tę cenę Microsoft przejął 90 procent rynku urządzeń działających pod kontrolą Windows Phone (głównie za sprawą serii Lumia), 32 tysiące pracowników Nokii oraz moralny obowiązek dostarczenia co najmniej 250 milionów urządzeń (tyle w zeszłym roku sprzedała Nokia) klientom na całym świecie.

A te będą sprzedawane pod nowa nazwą. Co prawda znaki towarowe Asha i Lumia przeszły na własność Microsoftu, ale cały dział zajmujący się urządzeniami mobilnymi Redmond nazywać się będzie teraz Microsoft Mobile i można spodziewać się, że właśnie taką marką sygnowane będą przyszłe urządzenia.

Sama Nokia nadal istnieje, ale w najbliższej przyszłości skupiać się będzie na rozwijaniu swoich oddziałów zajmujących się infrastrukturą telekomunikacyjną, usługami takimi jak mapy oraz prowadzeniem zaawansowanych badań, których wyniki mają być zamieniane na patenty, a następnie licencjonowane innym przedsiębiorstwom.

Zdjęcie: Flickr/PeterWood

podobne treści