naukanews

Wioska w Ekwadorze, w której nie występuje rak ani cukrzyca

Mutacja genetyczna występująca u części mieszkańców odległych
obszarów Ekwadoru dostarcza informacji o tajemnicy odporności i
długowieczności. Powstała w szczególnych okolicznościach.

Niewielka wioska jest zamieszkana przez kilkaset osób wywodzących się od żydów sefardyjskich z Półwyspu Iberyjskiego, którzy przed wiekami dotarli do Ekwadoru, uciekając przed prześladowaniami w Hiszpanii i Portugalii. Wielu członków społeczności cierpi na karłowatość typu Larona.

Jak pisze NYT, mutacja genetyczna winna karłowatości zabezpiecza też społeczność przez zapadaniem na choroby coraz częściej występujące we współczesnej populacji, czyli raka i cukrzycę.

Miejscowy lekarz diabetolog Jaime Guevara-Aguirre poświęcił 24 lata na badanie 99 mieszkańców wioski. Zaobserwował, że nosiciele mutacji Larona niezwykle rzadko zapadali na choroby nowotworowe i nigdy nie cierpieli na cukrzycę, choć wielu z nich jest otyłych (co sprzyja cukrzycy). Można wysnuć wniosek, że chronią ich te same geny, które utrudniają osiąganie normalnego wzrostu dorosłego człowieka. Mutacja powoduje uszkodzenie genu odpowiedzialnego za budowę receptorów hormonu wzrostu.

Naukowcy przeprowadzili pewne badanie w warunkach laboratoryjnych. Do szalki z komórkami ludzkimi i serum z komórek pobranych od osób z syndromem Larona wprowadzono substancję powodującą uszkodzenia DNA. Po pierwsze, serum chroniło komórki przed uszkodzeniami. Co więcej, gdy uszkodzenia jednak następowały, komórki ulegały autodestrukcji – bardzo rzadkie u komórek nowotworowych.

Na Uniwersytecie w Ohio przeprowadzono eksperyment z myszami. Populacja, która miała obniżony poziom hormonów wzrostu żyła 40 procent dłużej od pozostałych osobników.

Naukowcy komentują, że nowe badania potwierdzają znana prawidłowość – wady powodujące karłowatość przyczyniają się do długowieczności. Co więcej, zabezpieczają przed chorobami związanymi ze starzeniem. [NYT, zdjęcie: Jubal Harshaw/Shutterstock]

podobne treści

  • ktos

    jak u krasnoludów :)

  • krzicho

    Tak samo anemia sierpowata w Afryce. Genetyczna choroba powodująca przedwczesną śmierć, ale tylko jak odziedziczymy ją po obu rodzicach. Jeżeli odziedziczymy po jednym, nic się nie dzieje, ale za to jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na malarię.

  • miko235

    Czyli jak nie wymysla innego sposobu, to ludzie staną sie krasnoludami XD