news

Windows XP otrzymał kolejną aktualizację

Aż chciałoby się powiedzieć, że Windows XP wiecznie żywy. Pięć lat po tym, jak Microsoft zakończył oficjalne wsparcie dla tego systemu, otrzymał on właśnie już drugi ważny dodatek bezpieczeństwa.

Od kwietnia 2014 roku Microsoft nie wspiera już Windowsa XP. System ten był (i w niektórych miejscach nadal jest) jednak tak popularny, że pomimo tego, Redmond zdecydowało się interweniować jeśli wykryta zostanie poważna luka bezpieczeństwa. I właśnie taka sytuacja miała miejsce w tym tygodniu. Już po raz drugi, po aktualizacji bezpieczeństwa związanej z ransomware Wannacry, od oficjalnego zakończenia wsparcia dla tego systemu.

Wszystko z powodu wykrytej niedawno luki w usłudze pulpitu zdalnego Windowsa XP, która pozwalała na zdalne wykonanie kodu i zainfekowanie maszyny. Można powiedzieć, luka jak luka. Microsoft zdecydował się jednak wyjątkowo na załatanie jej w niewspieranym produkcie, ponieważ doszedł do wniosku, że może ona zostać wykorzystana przez cyberprzestępców do rozpowszechniania złośliwego kodu na inne komputery.

Wydana w tym tygodniu aktualizacja dostępna jest dla Windows XP oraz Windows Server 2003. Nie można jednak pobrać jej automatycznie, instalację należy przeprowadzić ręcznie pobierając paczki ze stron Microsoftu.

podobne treści