news

Windows Store – jak wygląda sklep z aplikacjami dla Windowsa 8?

Sklep z płatnymi i darmowymi aplikacjami dla Windowsa 8 jest kompletną nowością w serii Okienek. Jak będzie wyglądać, ile będzie kosztować, ile zarobią programiści i jakie aplikacje w nim znajdziemy?

Windows Store to sklep z aplikacjami dostępny z poziomu interfejsu Metro UI. Według pierwszych doniesień, miał on posiadać wyłącznie aplikacje skrojone pod ten interfejs, lecz pojawiły się informacje o tym, że zwykłe programy także mogą się tam pojawić.

Store w swojej ofercie będzie posiadać darmowe i płatne aplikacje, w tym gry. Na prezentacji wideo można zobaczyć, że płatne gry kosztują po 8 dolarów (25 złotych). Nie wiadomo oczywiście, czy tak będą wyglądać ceny końcowe, ale wiemy, że twórcy aplikacji dostaną 70% tej kwoty, reszta trafi do Microsoftu.

Każda kandydująca aplikacja będzie musiała przejść 6-etapowy proces weryfikacji. Microsoft oceni aplikację, sprawdzi, czy nie jest ona groźna dla systemu i dopiero wtedy umieści ją w sklepie. Istnieje podejrzenie, że aplikacje w stylu Metro UI będą mogły być pobierane tylko z tego źródła. Aplikacje będzie można wypróbować przed kupnem, lecz może to działać na zasadzie „zapłać i zwróć po określonym czasie”.

Sklep będzie dostępny także spoza programu. Jeśli np. strona internetowa będzie posiadać swoją aplikację, to Internet Explorer zasugeruje jej pobranie.

To na razie wszystko, co wiemy. Czy cieszy was myśl o konieczności korzystania ze Store’a w Metro UI, czy może drażni ograniczenie nałożone przez Microsoft? [Neowin]

podobne treści