smartfony

Windows Phone wyprzedzi iOS?

Prognozy, jak to prognozy, nie muszą się wcale sprawdzać. Ale opublikowana wczoraj przez International Data Corp. prognoza dotycząca udziału w rynku Windows Phone 7 musiała przerazić niektóre osoby. I to bynajmniej nie w zarządzie Microsoftu.

Zgodnie z przewidywaniami IDC, mobilny system operacyjny z Redmond w ciągu czterech lat prześcignie pod względem liczby użytkowników Apple iOS i stanie się drugim, zaraz po Androidzie, systemem operacyjnym smartphone’ów. Na takie prognozy Ballmer i współpracująca z Microsoftem Nokia nie mogą narzekać.

Palmę pierwszeństwa nadal będzie dzierżył Android, choć szczyt swojego udziału w rynku (61%) będzie miał w tym roku. Później jego udział w rynku zacznie powoli spadać, głównie na rzecz telefonów z Windows Phone 7. Według przewidywań IDC, głównym rozgrywającym dla Androida pozostanie Samsung.

Jeśli chodzi o iOS, jego udział w rynku pozostanie względnie na takim samym poziomie. Wzrost zostanie zahamowany głównie z tego powodu, że większość nowych urządzeń trafi do aktualnych użytkowników, którzy wymieniać będą swoje telefony na nowsze modele. Choć ilość wyprodukowanych smartphone’ów Apple zwiększy się, ich udział w rynku spadnie nieznacznie.

Analitycy przewidują, że pomimo powolnego startu, Windows Phone 7 będzie zyskiwał na popularności. Takie wnioski wysnuwane są głównie na podstawie silnej pozycji Nokii w krajach rozwijających się, w których, w najbliższych latach, będzie można ugrać najwięcej. Dodając do tego prognozy, z których wynika, że choć ilość produkowanych telefonów będzie spadała, to ilość smartphone’ów wzrośnie aż o 38%, otrzymamy obraz rynku, na którym Windows Phone 7 będzie miał 19,2% udziałów w roku 2016.

Ostatecznie, rynek smartphone’ów w 2016 roku ma, zdaniem IDC, wyglądać w ten sposób:

  1. Android – 52,9%
  2. Windows Phone 7 – 19,2%
  3. iOS – 19,0%
  4. BlackBerry OS – 5,9%
  5. Pozostali – 3%

Ciekawe czy będziemy mogli zobaczyć to na własne oczy, czy cała batalia rozegra się w Azji?

[IDC]

podobne treści