news

Windows Phone 7: i świat wygląda inaczej

Przez trzy lata od wypuszczenia iPhone’a, Microsoft wydawał się zupełnie ignorować rynek telefonów komórkowych. Aż do dziś. Windows Phone 7 to nie jest po prostu kolejny smartphone. To zupełna rewolucja. Nic już nie będzie takie samo.

Premiera

Dziś po raz pierwszy Microsoft pokazał nowe telefony, w trakcie prestiżowego Mobile World Congress w Barcelonie. Oto garść najważniejszych informacji o nowym produkcie giganta z Redmont.

Nie ukrywajmy, sama nazwa telefonu – Windows Phone 7 – świadczy raczej o bezmyślności jej twórców. To nie jest po prostu kolejny telefon. To jeden z największych przełomów od czasu iPhona! To telefon, który powinien był pojawić się trzy lata temu. Microsoft zresztą zupełnie odcina się od przeszłości. Zapomnijcie o Windows Mobile. Dzisiejsza premiera masakruje wszystko, co do tej pory widzieliście.

Tak jak system operacyjny Windows 7 był właśnie tym, czego wszyscy się spodziewali, tak Windows Phone 7 jest tym, o czym się nikomu nie śniło. Ale najważniejsza rewolucja dotyczy sposobu myślenia. Od dziś trzech komputerowych gigantów – Apple, Google i Microsoft – stają ramię w ramię w bój o rynek telefonów. Nikt już nie ma wątpliwości, że telefony komórkowe to komputery. Tyle że mieszczą się w kieszeni.

Pierwszy rzut oka

Nie uświadczycie tu natłoku ładniusich, malusich ikonek ułożonych w kwadraciki 4×4. Nie, ten telefon jest inny. Interfejs składa się z prostych, dużych prostokątów. I wygodnych, i nowoczesnych. Oczywiście mamy tu wszystkie pyszności: obracanie, przybliżanie, przewijanie, przerzucanie… Ale głowa od tego nie boli – wszystko jest intuicyjne i zwyczajnie przyjemne.

Oprogramowanie

Oprogramowanie podzielone jest na kilka grup: Ludzie, Obrazy, Gry, Multimedia, Sklep i Biuro. Gromadzą one wszystkie potrzebne rzeczy w jednym miejscu. I tak np. grupa Ludzie daje szeroki dostęp do Facebooka, umożliwiając czytanie statusów znajomych i uaktualnianie własnych, jak i dzielenie się zdjęciami. Wszystkie zapisane kontakty są na bieżąco, bezprzewodowo synchronizowane z serwerem. Multimedia natomiast są odtwarzane przy pomocy aplikacji Zune, zintegrowanej ze
sklepem Zune Marketplace.

Jak w każdym szanującym się telefonie, nie może zabraknąć gier. Oczywiście Microsoft sięga po swoje dziecko – Xboxa. Ale jest to nowe wydanie – Xbox Live na komórkę. Możesz od razu wrzucać swoje rekordy i popisywać się nimi przed znajomymi. PSP może się schować. 

Niestety, do przeglądania internetu służyć będzie Internet Explorer. I, niestety, jest wolny. Ale wersja Outlooka jest tak niesamowita, że trudno wyobrazić sobie inną metodę czytania poczty. 

Sprzęt

To, co tak różni Windows Phone 7 od Windows Mobile, to podejście do sprzętu. Wcześniej producenci przesyłali swoje oczekiwania, a Microsoft próbował im sprostać. I, cóż… wychodził z tego chłam.

Teraz co prawda Microsoft nie buduje własnych telefonów, ale to on ma wymagania wobec producentów.
Wszystkie muszą mieć radio. Muszą mieć duży dotykowy ekran. To Microsoft decyduje. Producenci będą tylko dostarczać sprzęt.

Podsumowanie

Wygląda na to, że Microsoft poszedł słuszną drogą. Windows Phone 7 jest po prostu dobry. Pytanie tylko, czy nie jest spóźniony? Na pierwsze telefony poczekamy do końca roku. Ale niewątpliwie od dziś rynek telefonów komórkowych ma trzech tenorów: Apple’a, Google’a i Microsoft. Wszyscy inni muszą się schować.

podobne treści