newsWiadomość główna

Windows 9: premiera już w przyszłym roku?

Wygląda na to, że Windows 8 już niebawem podzieli los Visty. Przynajmniej tak wynika z informacji, jakie uzyskał Paul Thurrott, twórca serwisu SuperSite for Windows, który zwykle podaje dość dokładne informacje na temat planów Microsoftu. Jego źródła twierdzą, że Redmond już w kwietniu przyszłego roku chce zaprezentować kolejną wersję Windowsa.

Już od jakiegoś czasu krążą plotki na temat Windowsa 8.2, która nazywana byłą czasem projektem Threshold. Thurrott twierdzi jednak, że Microsoft poważnie zastanawia się nad wcześniejszym odejściem od nazwy Windows 8 i wprowadzeniem do swojej oferty Windowsa 9. W takiej sytuacji aktualizacja systemu operacyjnego do wersji 8.2 nie byłaby potrzebna. Thurrott zastrzega, że Microsoft ostatecznie może przyjąć inną strategię, ale ten scenariusz jest dziś bardzo prawdopodobny.

Nowa nazwa miałaby pozwolić Microsoftowi odciąć się od krytyki, z jaką spotkał się Windows 8 ze strony wielu zatwardziałych użytkowników komputerów PC, którym nie podobały się zmiany wprowadzone przez Redmond. Windows 9 miałby być próbą pogodzenia oczekiwań miliarda użytkowników tradycyjnych pecetów na całym świecie z koniecznością zapewnienia Microsoftowi miejsca w świecie, w którym coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych „blaszaków”. Microsoft najprawdopodobniej powróci do menu Start, a aplikacje Metro będą mogły być uruchamiane w osobnych oknach, tak jak wszystkie inne programy. Można spodziewać się, że zmian będzie dużo więcej, choć osobiście uważam, że pogodzenie tak sprzecznych interesów jest z góry skazane na porażkę. Ale mogę się mylić.

Według Thurrotta, Microsoft sam pochwali się swoimi planami już w kwietniu tego roku na dorocznej konferencji Microsoft Build Developer. Co prawda w kwietniu jeszcze nikt nie otrzyma dostępu do testowej wersji systemu operacyjnego, ale premierę nowych „okienek” którą podobno zaplanowano już na kwiecień przyszłego roku, poprzedzą trzy wydania testowe.

podobne treści