newsprogramy

Windows 10: Kody QR na niebieskim ekranie

Najnowsza deweloperska wersja Windowsa 10 wprowadza ciekawą nowość. Microsoft postanowił dodać do ekranu błędu kod QR, który, po zeskanowaniu telefonem, odeśle użytkownika do odpowiedniej strony pomocy technicznej.

Każda osoba, która kiedykolwiek posiadała Windowsa 95 lub XP, aż za dobrze wie czym był tzw. „niebieski ekran śmierci”. A właściwie jest, ponieważ niebieska tablica informująca o wystąpieniu krytycznego błędu cały czas jest wyświetlana użytkownikom systemów Windows, choć trzeba przyznać, że teraz zdarza się to dużo rzadziej. Ale zasada działania przez lata się nie zmieniła – po wystąpieniu błędu system Windows wyświetla niebieską planszę z numerem tego błędu. Użytkownikowi pozostaje zrestartować maszynę, a jeśli chce odnaleźć przyczynę błędu, musi zanotować sobie jego numer i odnaleźć odpowiedni wpis w dokumentacji Microsoftu.

Ale to ma się zmienić. W najnowszej deweloperskiej wersji Windowsa 10 (build 14316), Microsoft postanowił uprościć życie użytkownikom. Na niebieskim ekranie, oprócz informacji o błędzie, pojawiać się ma także kod QR, który można zeskanować telefonem i od razu przenieść się na stronę z listą błędów.

Na razie kod nie odnosi do konkretnego błędu, przypadłość swojej maszyny należy odnaleźć na stronie samemu dzięki opisowi wyświetlanemu na ekranie błędu, ale Microsoft dopiero testuje użyteczność tego rozwiązania. Miejmy nadzieję, że Redmond dojdzie do logicznego wniosku, że w kolejnych wersjach systemu należałoby zaimplementować kody QR bezpośrednio odnoszące do stron poszczególnych błędów.

podobne treści