aplikacjenewsprogramy

Winamp powróci w 2019 roku

Niektórzy zapewne tego nie pamiętają, ale dawno, dawno temu, mniej więcej na przełomie wieków, na milionach komputerów podstawowym programem do odtwarzania muzyki był Winamp. Czasy się jednak zmieniły, a Winamp odszedł do lamusa. Ale nie na długo – firma Radionomy, która w 2014 roku kupiła prawa do marki, właśnie zapowiedziała jego powrót.

Program, który zadebiutował w 1997 roku, na przełomie wieków imponował prostotą, możliwościami zmiany wyglądu, a zapewne i dziś niejeden z nas uśmiechnie się nostalgicznie na wspomnienie kultowego jingla odtwarzanego po pierwszym uruchomieniu Winampa. Jednak w świecie iTunes i YouTube program do odtwarzania plików mp3 przechowywanych na dysku stawał się coraz mniej popularny, aż wreszcie epoka Winampa zakończyła się na dobre w grudniu 2013 roku, kiedy to program przestał być rozwijany.

Alexandre Saboundjian, prezes firmy Radionomy, która kupiła Winampa, przy okazji zapowiedzi małej aktualizacji do wersji 5.8, która ma pojawić się 18 października, poinformował, że kultowy program niebawem powróci. Będzie się on jednak różnił od tego, do tego, co pamiętają być może starsi użytkownicy. Oprócz oczywiście odtwarzania plików znajdujących się na dysku komputera, nowy Winamp będzie obsługiwał też chmurę, podcasty oraz internetowe stację radiowe. W założeniu program ma pozwalać na dostęp do wszystkich materiałów audio w jednym miejscu.

„Ludzie chcą mieć wszystko w jednym miejscu i uważam, że Winamp to idealny program do tego, by takie wymagania spełnić,” uważa prezes Radionomy. „Chcemy, żeby ludzie mieli go na każdym swoim urządzeniu.”

Na spełnienie tych zapowiedzi będziemy musieli jednak jeszcze trochę poczekać. Winamp 6 ma pojawić się dopiero w przyszłym roku.

Zdjęcie: Flickr/Scarygami

podobne treści