news

Wikipedia zostanie jutro wyłączona na cały dzień w proteście przeciwko SOPA

Angielska Wikipedia będzie jutro niedostępna od północy czasu nowojorskiego (6 rano czasu polskiego) przez całe 24 godziny. Zamiast artykułów będzie pojawiać się komunikat „Internet musi pozostać wolny” w ramach protestu przeciwko ustawom ograniczającym Internet.

Ustawy SOPA (Stop Online Piracy Act) i PIPA (Protect IP Act) są teraz gorącą sprawą w amerykańskim Kongresie. Ustawy miały w założeniach ograniczyć piractwo w sieci, ale tak naprawdę ograniczają wolność słowa w sieci i dają prawo amerykańskiemu Departamentowi Sprawiedliwości do zamykania dowolnej strony z dowolnego powodu. Szeroki zakres uprawnień budzi sprzeciw Internautów, a także wielkich firm internetowych – Google, Facebook, Twitter i Wikipedia są przeciwko tym ustawom.

Wikipedia postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Jeden z najchętniej odwiedzanych portali na świecie zamknie swoje anglojęzyczne strony na 24 godziny. Wikipedia chce, aby świat zauważył potrzebę reakcji w celu obrony wolności Internetu. Protest zacznie się jutro o 6 rano i potrwa do czwartku, także do 6 rano.

Interesowaliście się sprawą? Czy uważacie, że o wolność Internetu warto walczyć? [Tech RadarTechCrunchHouse Oversight Committee]

podobne treści

  • lukaszdrewicz

    Wow, teraz czekamy na google ;D

  • rumek

    i slusznie, czekam jeszcze na reakcję ze strony innych popularnych serwisów, takze w sprawie dużo bardziej poważnej i byc moze dotyczącej nas – ACTA. poczytajcie sobie w necie