internetnewsWiadomość główna

Wikipedia down

Jeśli odwiedzaliście w ostatnim czasie Wikipedię, zapewne zauważyliście informacje o planowanym na jutro głosowaniu w Parlamencie Europejskim, na którym można jeszcze zablokować prace nad unijną dyrektywą o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Teraz serwis, w ramach protestu, poszedł krok dalej i… wyłączył się na 24 godziny.

Wczoraj włoska, a dziś między innymi hiszpańska, rosyjska i polska wersja językowa serwisu postanowiły, w ramach protestu, zablokować dostęp do wszystkich swoich artykułów. Zamiast encyklopedii tworzonej przez internautów, odwiedzających Wikipedię wita komunikat na temat zagrożeń, jakie dla otwartego Internetu niosą ze sobą proponowane unijne regulacje.

„Aktualna treść dyrektywy nie aktualizuje prawa autorskiego w Europie i nie promuje uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim, a zagraża wolności online i tworzy przeszkody w dostępie do Sieci. Wprowadza nowe ograniczenia, filtry i restrykcje. Jeżeli propozycja zostanie przyjęta w obecnej formie, dzielenie się wiedzą encyklopedyczną w sieciach społecznościowych, czy znajdowanie artykułów w wyszukiwarkach może nie być możliwe. Wikipedia także będzie zagrożona.”

Odwiedzający zachęcani są do skontaktowania się ze europosłami, by przekonać ich, by w jutrzejszym głosowaniu plenarnym odrzucić obecny projekt.

Konsekwencje proponowanych pomysłów, szczególnie głośnych już artykułów 11 i 13, są znane i nie trzeba ich tutaj powtarzać. W kontekście Wikipedii wystarczy powiedzieć, że Jimmy Wales, założyciel serwisu uważa ją za, cytuję, „katastrofalnie głupią”.

Według oficjalnego stanowiska Wikimedia Foundation, proponowany pakiet zmian w unijnym prawie autorskim jest zagrożeniem dla naszych podstawowych praw do swobodnego dzielenia się informacją, a przyjęcie dyrektywy w obecnym kształcie znacząco zmniejszy ilość treści swobodnie dostępnych online.

Jeszcze nie jest za późno, by włączyć się w działania. Swoje zdanie na temat proponowanych zmian możecie przekazać eurodeputowanym, na przykład za pośrednictwem stron takich jak ta czy ta.

Zdjęcie: Flickr/coofdy

podobne treści