sztukawynalazki

Wieża z łupin kukurydzy i grzybów

Tego lata przed nowojorskim Museum of Modern Art PS1 wyrośnie nowa instalacja. Słowo wyrośnie, jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ wykonana ona zostanie z cegieł, które wyrosną na łupinach kukurydzy.

Zaprojektowana przez architekta Davida Benjamina instalacja o nazwie Hy-Fi, ma być gotowa w czerwcu tego roku. Składać się ona będzie z trzech otwartych wież, które będą płynnie łączyć się ze sobą. Ale nie o w tym przypadku o sam kształt konstrukcji, ale o materiał, z jakich zostanie wykonana. A będą to łupiny kukurydzy oraz grzybnia odpowiedniego gatunku grzybów. Po umieszczeniu obu tych materiałów w formie o kształcie przypominającym cegłę, grzybnia będzie się mogła rozwijać, wypełniając ją szczelnie. Konstrukcja zostanie wzniesiona w całości z takich cegieł.

Cegły, z których zbudowany będzie szczyt konstrukcji, zostaną także pokryte warstwą materiału odbijającego światło, który ma je kierować w dół, sprawiając, że cegły poniżej będą się nadal rozwijać, a ich grzybnia łączyć się, a przez to cała struktura stanie się bardziej wytrzymała.

Po zakończeniu okresu wystawy, całość zostanie po prostu oddana na kompost. Interesujący pomysł na budownictwo, które nie wymaga betonu i drogich komponentów, choć mam dziwne wrażenie, że ludzie raczej nie będą chcieli mieszkać w domach zbudowanych z grzybów.

Zdjęcie: The Living

podobne treści