news

Wielozadaniowość w iPhone OS 4.0

W końcu doczekaliśmy się możliwości uruchamiania wielu aplikacji naraz. Użytkownicy iPhone 3GS, iPod Touch (3-ciej generacji) oraz iPada będą mogli szybko przełączać aplikacje bez konieczności ich zamykania.

Jak to działa?

Apple twierdzi, że multitasking będzie działać w sposób szybki i przyjemny, jednocześnie nie spowalniający działania pracy telefonu. Przełączona aplikacja będzie chowała się w tle, cały czas działając.

Umożliwi to, dla przykładu, przeczytanie odebranego SMSa lub odebranie przychodzącego połączenia bez konieczności zamknięcia innej aplikacji. Możliwe będzie uploadowanie zdjęć do Flickera, lecz z procesem schowanym w tle, a nie tak jak teraz, cały czas widocznym. Jeśli w danym momencie dostaniemy e-mail, będziemy mogli przełączyć się na klienta poczty elektronicznej, przeczytać wiadomość i wiedzieć, że właśnie kilka kolejnych zdjęć trafiło do Internetu.

Przełączanie aplikacji jest dosyć proste: wystarczy dwukrotnie kliknąć klawisz strony głównej, aby wyświetlić ekran ze wszystkimi uruchomionymi aplikacjami. Aplikacje uruchamiamy (lub wracamy do już otwartych) klikając na jej ikonę.

Przykłady z życia wzięte

Oto przykład: we wcześniejszych wersjach iPhone OS, gdy kliknąłeś na link w emailu, to otwierało się Safari i zamykał klient poczty. Gdy skończyłeś korzystać z przeglądarki internetowej, zamykałeś ją, uruchamiałeś znowu skrzynkę pocztową i wracałeś do ostatnio czytanej wiadomości.

W iPhone OS 4.0 już się tak nie stanie. W trakcie przeglądania strony w Safari, email będzie cały czas otwarty, schowany w tle. Wrócisz do niego klikając dwa razy w ikonę strony domowej.

Kolejnym dobrym przykładem jest Skype. W poprzednich wersjach, Skype musiał być otwarty by móc odbierać połączenia. Sprawiało to, że był bezużyteczny jako alternatywa dla normalnego telefonu. Z wejściem iPhone OS 4.0 będzie można mieć go uruchomionego w tle, z zachowaniem pełni funkcjonalności.

How Multitasking Works in the New iPhone OS 4.0

Aplikacje zawsze będą działać w tle, bez względu na to co akurat robisz. Taka Pandora będzie, dla przykładu, odtwarzać muzykę nawet wtedy kiedy nie będziesz korzystać z niej. Muzyka będzie chodziła w tle, tak jakbyś korzystał z aplikacji iPod dostępnej w iPhone, iPod Touch czy iPad.

Co w środku?

Apple twierdzi, że wielozadaniowość pomoże wydłużyć życie baterii (w przeciwieństwie do ich konkurencji). W jaki sposób?

Powód jest prosty: to nie jest multitasking w 100%. Metoda, którą wymyślił Apple polega na możliwości zatrzymania działania aplikacji, tak jak można to zrobić w systemach operacyjnych Unix. Apple pozwala na multitasking „jedynie” siedmiu aplikacjom:

How Multitasking Works in the New iPhone OS 4.0

• Muzyka w tle: tak jak wcześniej wspomniana Pandora – był to coś, czego klienci żądali najbardziej.

• Voice-over-IP: dla aplikacji takich jak Skype jest to co najmniej logiczne posunięcie.

• Pokazywanie położenia: aplikacje takie jak TomTom będą mogły działać w tle, dzięki czemu będziesz mógł korzystać jednocześnie z innych programów namierzających by sprawdzić swoją pozycję na mapie.

• System powiadomień był obecny już w poprzednich wersjach iPhone OS, lecz tutaj został on rozbudowany. W iPhone OS 4.0 również wewnętrzne aplikacje będą mogły dać o sobie znać. Dla przykładu, jeśli pieczesz kurczaka i masz ustawiony budzik, to zobaczysz powiadomienie o tym, że kurczak jest gotowy do pokrojenia.

• Dokańczanie zadań: jak już wcześniej wspomniałem, możliwe będzie trwanie (aktywne) działanie jednej aplikacji podczas korzystania z jednej. Będziesz mógł wysyłać w tle email z dużym załącznikiem, jednocześnie przeglądając strony internetowe.

• Szybkie przełączanie aplikacji spowoduje, że wszystkie będą cały czas dostępne dla użytkownika. Nie będzie już potrzeby zamykania wszystkiego co uruchomiłeś, wystarczy że dwukrotnie klikniesz na przycisk strony głównej i będziesz mógł wybrać dowolną inna aplikację, bez konieczności zamykania obecnie działającej.

Mimo, że Apple nie wprowadził  stuprocentowej wielozadaniowości, to zrobił milowy krok na przód jeśli chodzi o uprzyjemnienie pracy na swoich iGadżetach.

Oto lista wszystkich nowych funkcji iPhone OS 4.0.

Na podstawie artykułu Jesus Diaz

podobne treści

  • iphone3gs

    @Michał Szabłowski – jest istotny błąd w drugim wierszu ;) (iPhone 3GS)

  • Rafał Tomański

    dziekujemy! juz poprawione :)