naukanews

Wielki krok ku kwantowym komputerom

Komputery kwantowe – to brzmi dumnie. Dumnie, pięknie i futurystycznie, bo kwantowe obliczenia, to mistyczne wyrwanie się z ciasnych ram zer i jedynek, wciąż jest pieśnią przyszłości. Przyszłości, która małymi, acz konsekwentnymi krokami się do nas zbliża. Oto kolejny krok: „interfejs z Mainz”.

Jak wyjaśniają fizycy z Uniwersytetu Gutenberga w Mainz, eksperymentalny interfejs korzysta ze światła laserowego i zwężanego kawałka włókna szklanego. Wnętrze zwężenia jest cieńsze niż długość fali lasera, co powoduje, że fala dosłownie wystaje na zewnątrz. Te wystające fale są w stanie uwięzić pojedyncze atomy cezu, sprawiając, że lewitują one 200 nm od włókna.

Interfejs może być używany do praktycznie bezstratnej wymiany kwantowych informacji między fotonami i atomami, albo łączenia różnych systemów kwantowych. To może być bardzo istotny krok w kierunku komputerów kwantowych. Nawet, jeśli nie potrafimy tego zrozumieć, warto to docenić. [Jack Loftus/giz, Engadget]

podobne treści

  • agliwa

    Nic z tego nie rozumiem, ale bardzo mi sie podoba i doceniam!

  • kris_hunt_boss

    Uwięzienie to banał (pomijając problemy termiczne). Lecz schody zaczynają się przy odczycie sekwencji. Ciekawi mnie jedynie dlaczego nie użyli spreparowanych nanorurek węglowych (nanotorusy). Fale powinny ulec wzmocnieniu i problem z ucieczką atomów cezu przy próbie odczyt by zniknął (jeżeli wogóle im się udało to odczytać). Do tego można byłoby się pokusić o próbę manipulacji wysokością zawieszenia powiedzmy na 2 poziomy. dałoby nam przejście ze standardowego 0 1 na 0 1 2 3 a jeżeli weźmiemy, że laser wpada poprzez oś z (trójwymiarowy układu współrzędnych nanotorus jest na płaszczyźnie x,y) można było by spróbować zawieszenia na osi (x,0,z) i (0,y,z) co dało by nam 4×4 na jednym nanotorusie i już można by pisać odpowiedni algorytm z uwzględnieniem nieliniowego obliczania (z przeskokami z x na y). Ale co ja tam mogę wiedzieć, jestem tylko szarym obywatelem. Lecz na pewno wiem jedno: ta technologia nadawać się będzie przez dłuższy czas tylko do badań laboratoryjnych.