wtf

Wielki Brat nie byłby zachwycony konkursem na rozbijanie kamer

O kamerach przemysłowych można powiedzieć wiele – dzięki nim wykrywa się co roku bardzo dużo przestrzeń, ale jednocześnie dokonują one inwazji na naszą prywatność. Generalnie jest to temat na niejedną dyskusję, która i tak nie przyniesie rozstrzygających wniosków „za” lub „przeciw” ich stosowaniu. Tymczasem niemiecka grupa aktywistów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i pozbyć się kamer z przestrzeni publicznej. Zorganizowała w tym celu nawet konkurs.

Postawmy sprawę jasno – nie popieramy niszczenia własności prywatnej, więc całą akcję można opisać krótko jako wandalizm. Niemniej ilość kamer, które śledzą nas każdego dnia, jest już tak duża, że znajdzie się sporo osób, które uznają takie działanie za usprawiedliwione. Choć tak nie jest. Skupmy się więc na faktach a właśnie faktem jest konkurs Camover 2013.

W ramach konkursu uczestnicy mają jedno zadanie – zniszczyć jak najwięcej kamer przemysłowych wszelkimi dostępnymi metodami. Punkty przyznawane są za każdą zniszczoną kamerę, ale organizatorzy przewidzieli też premie za wrażenia estetyczne, jeśli kamera zniszczona zostanie w wyjątkowo spektakularny sposób.

W środowisku niemieckich anarchistów w ruch poszły więc młotki, pojemniki ze sprayem, rury i szmaty. I oczywiście kamery (tym razem w służbie „słusznej” sprawy). Zamaskowani zawodnicy powinni przesłać nagranie ze swoich dokonań na specjalnie do tego celu przygotowaną stronę internetową. Termin nadsyłania „prac” na Camover 2013 upływa 16 lutego, czyli trzy dni przed początkiem Europejskiego Kongresu Policji.

Choć organizatorzy nazywają swoją akcję grą, sprawa jest jak najbardziej poważna – z jednej strony chyba wszyscy chcielibyśmy się czuć bezpiecznie na ulicach miast, z drugiej strony taka forma „protestu” przeciwko kamerom CCTV nosi wszystkie znamiona wandalizmu. A dodatkowo spowoduje tylko udoskonalenie technologii stosowanych do zabezpieczania kamer przed wandalami. A wy co o tym sądzicie? Jest to bardziej wandalizm, czy bardziej uzasadniony protest?

podobne treści