news

Wielka Brytania wprowadzi obowiązek rejestracji dronów

Drony potrafią być przydatne, potrafią też wprowadzić sporo zamieszania. Zwłaszcza, jeśli ich pilot postanowi wlecieć na przykład w przestrzeń nad lotniskiem, jak na przykład miało to miejsce niedawno na brytyjskim Heathrow. Między innymi dlatego tamtejszy rząd zamierza uregulować kwestię prywatnych bezzałogowców.

Projekt regulacji zakłada obowiązek rejestracji każdej maszyny, która waży więcej niż 250 gramów. Granica ta została ustalona na podstawie badań, które wykazały, że nawet dron ważący 400 gramów może uszkodzić szyby śmigłowców. Rejestracja ta ma odbywać się w Ministerstwie Transportu, a przy tej okazji właściciele dronów będą musieli wypełnić specjalny test dotyczący bezpieczeństwa.

Według lorda Martina Callanana, brytyjskiego ministra transportu, obowiązek rejestracji dronów, a przede wszystkim zdawane przy tej okazji testy, przyczynią się do edukacji właścicieli urządzeń, co z kolei ma przełożyć się na zmniejszenie ilości niebezpiecznych incydentów, takich jak wspomniany wyżej przykład z Heathrow.

Zdjęcie: Flickr/Don McCullough

podobne treści