gry

Wiele rzeczy, których nie wiedzieliście o konsolach do gier, a które wiedzieć powinniście

Konsole zajmują obecnie na tyle ważne miejsca w naszych życiach, byśmy zadali sobie chociaż odrobinę trudu celem dowiedzenia się o nich czegoś więcej niż już wiemy.

– Konsola Magnavox Odyssey z roku 1972 miała w środku tylko 40 tranzystorów i żadnego mikroprocesora. Mikroprocesor Pentium 4 ma na swoim chipie 42 miliony tranzystorów.

– Pierwszą konsolą, która umożliwiała grę online była Sega Dreamcast, który umożliwiała za pomocą linii telefonicznej grę przez coś, co nazywało się Sega Net.

– Pierwszą konsolą, która nie miała wbudowanych gier, ale umożliwiała odpalanie innych tytułów z osobnych kartridżów była Fairchild Channel F wprowadzona na rynek w sierpniu 1976. Tak, mogliście o niej nie słyszeć.

– Sony PlayStation było początkowo projektowane jako przystawka CD do Super Nintendo. Obie firmy jednak nie dały rady się ze sobą dogadać, Sony zatem zdecydowało się zrobić z PS oddzielny system gier. Teraz już wiemy, że było to mądre posunięcie.

– Pierwszą konsolą działającą wyłącznie na płyty CD było 3DO z roku 1993. Pierwszą używającą płyt DVD – Sony PlayStation 2.

– Sega Genesis działała na tym samym procesorze Motoroli co pierwsza, oryginalna wersja komputera Apple Macintosh.

– Konsolami najdłużej pozostającymi w sprzedaży były Atari 2600 (1977-1990) oraz SNK NeoGeo AES (1991-2004).

– Projektanci Xboksa 360 chcieli, żeby kontroler do niego przypominał jakieś zwierzę. Początkowo nie wiedzieli jakie, ale ostatecznie stanęło na nietoperzu.

– Apple też robiło konsole do gier. A w zasadzie to zrobiło jedną konsolę, we współpracy z zabawkarską firmą Bandai. To jedna ciekawostka. Druga jest taka, że była to najgorzej sprzedająca się konsola wszech czasów. Pippin z 1995 roku kosztował aż 600 dolarów i miał rywalizować na rynku z Segą Saturn, Sony PlayStation oraz Nintendo 64. I rywalizował. Tyle że nieskutecznie i to bardzo. Ostatecznie sprzedano zaledwie 42 000 egzemplarzy Pippina.

– Xbox od Microsoftu miał początkowo nazywać się DirectX-box, od Windowsowego Direct X.

– Największy hit Xboksowy, czyli seria ”Halo” z początku była projektowana na komputery Macintosh. Dopiero kiedy Microsoft zaczął pracować nad swoją linią konsol przekonał studio Bungie do współpracy. Podobno straszliwie rozzłościło to Steve`a Jobsa.

– PSP nie jest pierwszym stworzonym przez Sony przenośnym systemem gier. Ten tytuł należy bowiem do PocketStation z roku 1999. Dostępny był tylko w Japonii. PocketStation miało monochromatyczny ekran LCD i mogło być używane także jako karta pamięci do PlayStation.

– Jedno z trzech białek z rodziny HH występujące w genach kręgowców nosi nazwę Homolog sonic hedgehog (SHH). Nazwane zostało po jeżu Sonicu (Sonic the Hedgehog) z gier Sega.

podobne treści