news

Wieje sandałem

Uwaga – od tej piosenki nie można się uwolnić przez długie tygodnie, już po jednorazowym przesłuchaniu! A może to ten hipnotyczny teledysk tak działa?

Nie wiadomo na czym polega fenomen tego utworu. Teledysk przypomina film science fiction klasy B. Sekta lub dziwne plemie ubrane na biało, odtańcowuje coś w rodzaju aqua-aerobiku. Wszystko to w scenerii przypominającej trochę inną planetę, a trochę łąki Nowej Zelandii. Do tego ten dziwnie brzmiący tekst. 
Artysta nazywa się Wes Mandiko i pochodzi z Motaba w Kamerunie. Jest twórcą muzyki etnicznej i world music. Grał z zespołem Deep Forest, z którym koncertował także w Polsce. Nagrał dwa albumy: Wlenga (1996) i Sinami (2000). Wes był także współautorem jednej z piosenek do Króla Lwa: „In Youpendi”

Utwór,o którym mowa, nie jest nowy, pochodzi z pierwszej płyty. Natrafiłam na niego dzięki pewnej przeróbce. Od niedawna krąży w internecie pseudo tłumaczenie tej piosenki. Można obejrzeć teledysk z podpisami, które w języku polskim oddają fonetyczne brzmienie oryginalnego tekstu.

Podobne zabiegi znane są w internecie od dawna. Już wiele lat temu ktoś podesłał mi fragmenty serialu “Klan” dubingowane przez dowcipnych internautów. Niestety większość tekstów nie nadaje się do cytowania przez swoją wulgarność, ale jeden naprawdę mnie ubawił; Doktor Lubicz mówi do swojej córeczki (granej przez Kaję Paschalską) – “Marsz gówniaro na górę, do swojego pokoju!”.Tego typu przeróbki, o ile nie ma w nich przesady, są zabawne głównie przez kontrast. Wadomo, że doktor Lubicz nigdy by się w ten sposób nie odezwał do swojej córki, według oryginalnego scenariusza.

Tekst podpisany pod teledyskiem piosenki „Alane” ledwo się trzyma kupy, a związki semantyczne między poszczególnymi frazami są bardzo kruche. Jednak w kontekście obrazów i muzyki bywają śmieszne, zwłaszcza w tak abstrakcyjnym motywie, jak “wieje sandałem z masłem”. Niestety i tu znajdują się treści niecenzuralne, dlatego osoby wrażliwe na elegancję polszczyzny – ojczyzny lojalnie uprzedzam.

Dla porównania tutaj można przeczytać oryginalny tekst tej piosenki.

podobne treści

 • Taki jeden

  a gdzie film?

 • Taki jeden

  a gdzie film?

 • Taki jeden

  a gdzie film?

 • fgsdgdg

  stary kawałek ale rzeczywiscie wpada w ucho :http://www.youtube.com/watch?v=akpMU3Dm-J0

 • cototyse

  filmu nie ma, bo w wiekszosci na koncu jest reklama, ktora sugeruje, ze – mniej wiecej – Rosja szykuje agresje na Polske itd. To tylko reklama, ale zauwazcie, ze w wiekszosci ten film nie ukazuje sie na co bardziej popularnych portalach np. widelec.pl

 • edi

  hej, no film jest pod „wiejesandalem!

 • aszponarski

  klip krazy w necie od dobrych paru miesiecy a sama piosenka byla sporym przebojem swego czasu

 • pomocnik

  Filmiki można wstawiac bezpośrednio :)

 • Marcin Molczyk

  .