news

Wideorozmowy niebezpieczne na drogach

Za kierownicą nie powinno się nakładać tuszu do rzęs, rozmawiać przez
telefon, wysyłać smsów, korzystać z GPSu i sprawdzać, co wyrabiają dzieci
na tylnym siedzeniu. Wszystko, co powoduje, że kierowca przestaje patrzeć na drogę, zagraża bezpieczeństwu użytkowników dróg. Niektóre z zachowań są nie tylko niemądre, ale i nielegalne.

Zasiadający w sejmiku stanu Nowy Jork demokrata Felix Ortiz zaproponował, by zakazać prowadzenia wideorozmów w trakcie jazdy. Wydaje się to rozsądne, ponieważ patrzący na wyświetlacz smartphone’a kierowca odrywa wzrok od drogi.

Jeśli Ortiz chciał w ten sposób przeciwdziałać zgubnym skutkom korzystania z funkcji Facetime na nowym iPhone, nieco się ośmieszył. Nie jest ona bowiem dostępna w łączności 3G, jedynie Wi-Fi. Jednak technologia wydaje się tylko kwestią czasu, wiec może powinniśmy się nad tym zastanowić. Zakaz używania telefonów komórkowych przez kierowcę samochodu nie obejmuje rozmów przez zestaw głośnomówiący, więc wideorozmowa podczas jazdy jest teoretycznie legalna także w Polsce.

Ech, najpierw jednak należałoby się zastanowić nad korzystaniem z GPSu. Nie bez powodu producenci zabezpieczają się, ostrzegając w instytucji obsługi, by nie korzystać z urządzenia w trakcie jazdy. Oczywiście wszyscy się do tego stosują. [Adam Frucci/giz, NY Mag]

podobne treści

  • Dawid Krysiak

    nie wyobrażam już sobie teraz jeżdżenia bez automapy… nie dosyć że daje orientację (podkreślam: orientację) w obcym terenie to nawet w znajomym ostrzega przed korkami na żywo… Co prawda trzeba mieć oryginalną automapę i transmisję pakietową aktywowaną u operatora, ale warto… Dlatego wkurza mnie zrzucanie na gps winy za każdy wypadek