news

Wibrująca kierownica przypomni o skręcie

Tureccy naukowcy z Uniwersytetu Koç w Istambule postanowili opracować system, który przypomni kierowcy, że czas wykonać skręt. System opracowany przez zespół pod kierownictwem Cagataya Basdogana działa w ciekawy sposób.

Kierownicę auta podłączono do silniczków, które w odpowiedniej chwili wprawiają element w wibracje. Ma to przypominać kierowcy, że czas skręcić. Układ odbiera polecenia od nawigacji GPS. Kiedy mamy skręcić w prawo, zadrży ta strona kierownicy, a kiedy w lewo – lewa. Wibracje z obydwu stron oznaczają, że zbliżamy się do ronda.

Przypominajka ma pomóc zwłaszcza tym, którzy podczas prowadzenia samochodu robią tysiące innych rzeczy, np. jedzą, rozmawiają przez telefon i uspokajają dzieci walczące na tylnym siedzeniu. Testy praktyczne dowiodły, że dzięki wibracjom kierowcy mylą się rzadziej, nawet gdy siedzi przy nich absorbujący uwagę pasażer (ten eksperyment musiał przebiegać ciekawie).

Na razie elementy wibrujące zamocowano w skórzanej oprawie na kierownicy, ale Basdogan mówi, że w samochodach przyszłości mogłyby się znaleźć w kierownicy, jako element wyposażenia fabrycznego. [New Scientist]

podobne treści

  • Anonim

    wibrująca kierownica !?
    nooo…. to zapraszamy na testy na nasze polskie drogi he he

  • xXx

    Jakoś nie zapominam że mam kierownicę i że powinienem z niej korzystać. Nie wydaje mi się aby przypominanie mi o tym miało jakiś sens. Ale może producent chce aby kierowcy zapomnieli o tym że trzeba kierownicą manewrować…. (??)