internetnews

Wenezuela z własną kryptowalutą?

Wraz z wzrastającym zainteresowaniem Bitcoinem, pojawia się coraz więcej inicjatyw, mających na celu stworzenie kolejnych kryptowalut. Nieczęsto jednak zdarza się, by wychodziły z nimi kraje. A tak właśnie stało się w przypadku Wenezueli.

Po rządach Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro gospodarka tego kraju jest w opłakanym stanie. Do tego stopnia, że tamtejszy rząd nie spłaca swoich długów, a według agencji ratingowych S&P’s oraz Fitch, obecna wiarygodność kredytowa Wenezueli to „ograniczona niewypłacalność”. Jednak prezydent Maduro ma pomysł, jak ożywić tamtejszą gospodarkę. Pomysłem tym jest narodowa kryptowaluta.

Podczas swojego cotygodniowego, pięciogodzinnego wystąpienia telewizyjnego, prezydent Maduro zapowiedział, że Wenezuela stworzy własną kryptowalutę o nazwie Petro.

„Pozwoli nam to dokonać postępu w kwestiach suwerenności finansowej, prowadzenia transakcji finansowych i pokonania blokady finansowej,” stwierdził Maduro, nawiązując do ograniczonych sankcji finansowych nałożonych latem na jego kraj przez USA.

Stworzenie własnej kryptowaluty ma także pozwolić Wenezueli na „dołączenie do XXI wieku”. Niestety, Prezydent Maduro nie wyjaśnił, kiedy jego kraj zamierza zaprezentować Petro, ani w jaki sposób kryptowaluta ta ma być oparta na tamtejszych rezerwach gazu, ropy i złota. Nie wiadomo też, jak będzie funkcjonować kryptowaluta Wenezueli, ani kiedy zostanie wprowadzona do obiegu.

To wszystko sprawia, że trudno nie być sceptycznym wobec tego pomysłu. Cóż, czas pokaże, czy Wenezuela rzeczywiście zrealizuje pomysł prezydenta Maduro.

Zdjęcie: Flickr/theglobalpanorama

podobne treści