news

Wedel wygrał z blogerką, która pozwoliła sobie zamieścić przepis na “ptasie mleczko®”

Iwusia ma (raczej miała) bloga z przepisami. Pisała go sobie spokojnie, aż pewnego dnia popełniła błąd – postanowiła zamieścić przepis na “ptasie mleczko®”, nieopatrznie nie uwzględniając “®”.

I stało się, do Olgierda Rudaka, prawnika Money.pl, właściciela platformy iWoman.pl, na której prowadzony był blog, trafiło groźnie trzystronicowe pismo opatrzone siedmioma załącznikami. W nim wynajęta przez Lotte Wedel kancelaria prawna zwraca uwagę, że “ptasie mleczko®” to nie pospolita nazwa łakocia, której każdy może używać, ale:

Oznaczenie słowne PTASIE MLECZKO® stanowi znak towarowy chroniony na rzecz Lotte Wedel sp. z o.o.

A w związku z tym:

Wobec powyższego, w imieniu Lotte Wedel, zwracam się do Państwa z prośbą o uszanowanie praw mojego Mocodawcy i niezwłoczne zamieszczenie przy przepisach kulinarnych umieszczonych na Państwa stronie i posługujących się znakiem „PTASIE MLECZKO®” notki o następującej treści: „Oznaczenie słowne „PTASIE MLECZKO®” stanowi zarejestrowany znak towarowy chroniony na rzecz Lotte Wedel sp. z o.o.” oraz symbolu ® przy nazwie PTASIE MLECZKO lub, alternatywnie, niezwłoczne usunięcie przepisów kulinarnych posługujących się znakiem towarowym „PTASIE MLECZKO®” z Państwa strony.

Co ciekawe, jak wskazuje Olgierd, polsi UPRP odmówił “ptasiego mleczka®” Wedlowi, więc firma (wówczas Cadbury Wedel) zastrzegła znak towarowy w Hiszpanii w Alicante.

Pracownicy Money.pl postanowili dodać brakujący “®” i przesłać pismo kancelarii Iwusi. Niestety po paru godzinach blogerka zdecydowała się usunąć wszystkie treści ze swojego zbioru przepisów. Dobrze sporządzone pismo prawne potrafi napędzić stracha.

[LegeArtis, fot. Ra Boe / selbst fotografiert DigiCam C2100UZ]

podobne treści

 • grendelpl

  nie macie wrażenia, że kluczem do poprawy samopoczucia ludzkości, należałoby prewencyjnie wytłum 99% populacji prawników?

 • Andrzej Spyra

  Szkoda, że się przestraszyła. Widać technika „zarzucimy ich masą załączników, będą myśleli, że mamy rację” dalej działa…

 • amperion

  Już nie kupię ptasiego mleczka od Wedla, sorry.

 • danio884

  Zacznijmy od tego, że przepis, który zamieściła jest po części tajemnicą firmy. Po drugie. Jest to znak towarowy. Chroniony prawem! Tak więc jak jemioła nie potrafi usunąć r spod nazwy to niech teraz ponosi tego konsekwencje :D

 • albundi

  Wedel idzie śladami Apple

 • georgacme

  “ptasie mleczko®”nie kupuję ,a wyrobów WEDEL nie lubię.

 • tresorsounds

  od dzisiaj nie kupuję ptasiego

 • seboumi

  W nawiązaniu do wpisu, zamieszczonego na jednym z blogów chcielibyśmy wyjaśnić całą sytuację.

  Marka Ptasie Mleczko® została wymyślona przez Jana Wedla w latach 30-tych XX-wieku i od 1936 roku jest chroniona jako zarejestrowany znak.

  Od wielu lat Lotte Wedel i jej poprzednicy prawni dbają o ochronę marki Ptasie Mleczko®, między innymi po to, aby konsumenci, kupując Ptasie Mleczko®, mieli pewność, że właśnie ten produkt znajdą w pudełku.

  Rzeczywiście wysyłanie pism, w ramach tych działań, z prośbą o zamieszczenie informacji na temat ochrony marki do właścicieli platform w Internecie mogło zostać odebrane co najmniej jako zbyt za daleko posunięta gorliwość z naszej strony.

  Nigdy nie wysyłaliśmy takich pism do osób prywatnych (blogerów).

  Biorąc pod uwagę Wasze głosy zrewidujemy nasz sposób komunikacji w tym względzie, skupiając się przede wszystkim na podmiotach komercyjnych zajmujących się produkcją i handlem słodyczami.

  Pragniemy wszystkich serdecznie przeprosić za wszelkie negatywne emocje, które się pojawiły.

 • Mercedesklasys

  Nie kupię już nigdy produktów takiej firmy to parodia co oni robią nie sobie sami jedzą swoje produkty -wtedy zobaczymy czy im to pasi

 • frotasio

  seboumi teraz to już po PTAKACH, jedyne co wam pozostaje to rozlane MLECZKO.

 • krzicho

  danio884, nie sądzę, żeby zdradzała jakieś tajemnice, po prostu zrobiła coś podobnego i tylko to tak nazwała. Na pewno nie dodała tych wszystkich „zdrowych” E. Po drugie Wedel sobie robi złą renomę, nikt nie będzie pisał ptasiego mleczka z erką, bo to wygląda paskudnie, mi się nawet nie chce szukać skrótu klawiaturowego. To jest wyrażenie z przysłowia, pewnie dlatego musieli to rejestrować za granicą. Jakby ktoś się uparł, to wystarczy pewnie zaskarżyć i by im odebrali, bo widać, że obeszli przepisy, więc niech sobie dalej kuszą. Dlatego ja nigdy nie napiszę tej erki, chyba, że nabędą prawa do całego przysłowia, bo odnoszę się do niego, a nie do jakichś czekoladek. A tak w ogóle, to jesteś jakiś dziwny, nawet Apple nie każe pisać na blogach nazw z erkami, wierzysz we wszystko co ma kilka stron i paragrafy? Prawnicy robią co chcą i mają nadzieje, że nikt im się nie postawi, tu pewnie jacyś nowi chcieli się wykazać i narobili tyko swądu wokół marki.

 • a

  @krzicho

  DOKLADNIE!! rozumiem – jakas firma X produkuje (kopiuje) ich produkt i laduje taka nazwe

  ale blogerke???????!!!!!!! NO CUUUUUTFA – co jest Wedlowi gula chodzi bo sobie ktos w domu jakos to zrobi??????? CUTFA – 5zl straca???????

  UJ – Wedel – daj mi swoj nr konta – wysle wam te pare zlociszy – co by wasza firma nie upadla i nie zbankrutowala

  eeeeeh – zalosni jestescie

 • ffggg

  mam nadzieje, że sprawa w necie zostanie mocno nagłośniona -a Lotte Wedel właśnie sobie strzelił samobuja….
  ACTA jeszcze nie działa, a blogerka została zastaszona – i do tego pana, co się tu tłumaczy, nam internautom nie trzeba od Was przeprosin, ale to panią blogerke przydałoby się i to osobiście przeprosić

 • Anonim

  Ludzie, ogarnijcie się. Prawnicy Wedla grzecznie poprosili o zaznaczenie, że ta nazwa jest znakiem towarowym. Jest masa firm, które na podstawie podobnych roszczeń (np. afera z mapkami dojazdowymi na prywatnych stronach) wyciągają od ludzi grube pieniądze za „ugody”. Moim zdaniem Wedel nie zrobił nic niestosownego, tylko uprzejmie poprosił o przestrzeganie prawa.

 • alejaja

  A ja mam na ptasie m… uczulenie .

 • pierdolSie

  Podobnie zastrzezone sa oscypki i korniszony .I co moja babcia powinna isc siedziec bo w hiszpani ktoz kupil papierek ?

 • zzzzzz

  soul – piszesz bzdury, ta blogerka niczego od tej firmy nie zerżeła i nie ukradła. Użyła tylko nazwy która jest od wielu, wielu lat w użyciu, na dodatek ma wiele znaczeń

 • jan.dzban

  no to do widzenia wedel

  ps. zastrzeżcie sobie „powietrze tm” użyte w przepisie na dziurki w ptasim mleczku

  (może w usa, tam można nawet kod genetyczny roślin- jak to robi monsanto
  a co gwarantuje m.in ACTA w odniesieniu do używnia „pirackich” ziaren o czym się wcale nie mówi niestety)

 • dsf

  PTASIE MLECZKO JEST Z MĘSKICH CZY ŻEŃSKICH PTAKÓW?

 • misio

  Krytycy Wedla zastanówcie się!
  Blogi potrafia być bardziej opiniotwórcze i mieć większy wpływ na społeczeństwo niż nie jedna firma.
  Dlaczego bronicie ludziom którzy wymyślili nazwę, stworzyli produkt i włożyli w niego masssse pracy, ochrony swoich praw. „Ptasie Mleczko®” nie jest nazwą potoczną! Jest to ich własność i jedynie w taki sposób mogą o tym przypomnieć.

 • aby

  Wedel wygral? Chcial sie zareklamowac przy opisie blogerki, a wyszlo ze zmusil ja dolikwidacji bloga… Piekna wygrana. Oby ROVER nie przypomnial sobie ze jego zastrzezony znak towarowy stal sie u nas potocznym okresleniem na.. rower.

 • pib84

  Brawo Wedel dzięki takim akcjom ludzie zaczną na poważnie traktować ACTA.

  A Alpejskie Mleczko® istnieje :-) bo ma dobrych prawników.

  Za to tych z mniejszą kasą czepiać się można. :-(

 • Anonim

  pib84
  „Brawo Wedel dzięki takim akcjom ludzie zaczną na poważnie traktować ACTA.”

  Czy chodziło Ci o to że ludzie poważnie zaczną traktować ZAGROŻENIE ze strony ACTA?

 • Anonim

  @grendelpl
  Zgadzam się powinno się ich wytłuc i to nawet więcej niż 99% , mnożą się jak karaluchy…

  @pib84
  Czy chodziło Ci o to że ludzie poważnie zaczną traktować ZAGROŻENIE ze strony ACTA?

 • nie

  wytoczyć ciężkie działa w postaci prawników bogatej korporacji na biedną dziewczynę prowadzącą bloga, którym interesowało się ile? Kilkaset osób? Kilka tysięcy? Od dzisiaj omijam wyroby Wedla, pewnie wielu zrobi to samo, z czystej przekory żeby pokazać kto tu jest dla kogo

 • kamilbox

  zaraz wrzucam link do tego artykułu na pejsbuka

 • sdw

  I tak wedel robi ujowe ptasie mleczka , najsmaczniejsze były za czasów mojego dzieciństwa jak jeszcze na targu póki go nie zlikwidowali można było kupować na wagę, to coś co tworzy wedel to mdląca podróba prawdziwego ptasiego pleczka.