news

WebP, konkurent plików .jpg, prężnie rozwijany przez Google

Eh, ten Google. Robi wszystko, aby poprawiać Internet. Teraz stara się spopularyzować nowy format obrazów WebP, który charakteryzuje się 40% mniejszym rozmiarem pliku przy zachowaniu tej samej jakości, co zdjęcie w formacie .jpg.

Po zabawie Google z WebM (format plików wideo) przyszedł czas na zdjęcia. Obrazy znajdują się na każdej stronie i każde kolejne ładowanie nowej witryny powoduje przesyłanie mnóstwa bajtów danych. Google postanowił, iż ograniczy ilość pobieranych danych poprzez stworzenie formatu plików graficznych, który będzie zajmował mniej miejsca. I tak powstał WebP.

Obrazy z rozszerzeniem .webp będą o 40% mniejsze od starszych „jotpegów”. Stanie się to za sprawą mechanizmu kodowania obrazu, który polega na zapisywaniu różnic pomiędzy pikselami. Często są one zerowe, a z tego korzysta właśnie WebP, po prostu ich nie zapisuje.

Jak wygląda kompatybilność WebP? Otóż przeglądarki Chrome i Opera są w pełni przygotowane na obsługę zdjęć w takim formacie. Z Windowsem jest trochę roboty, ponieważ należy ściągnąć wtyczkę, która umożliwi otworzenie pliku WebP w standardowej przeglądarce zdjęć i pakiecie Office. Jeśli chcecie zobaczyć przykładowe zdjęcia w tym formacie i ich porównanie z .jpg, to znajdziecie je tutaj. [Ubergizmo, WebP]

podobne treści

 • no

  Ciekawe jak będzie z wymaganiami sprzętowymi. Jak do tej pory bardzo zawiodłem się na WebM. Filmy w tym formacie są nieoglądalne na poczciwym Intel Atom.

 • a

  przerabialismy to juz z .mp3 na jakis inny lepszy format

  ni ma uja we wsi ze sie spopularyzuje – ja wam to powiadam

 • velopl

  wolalbym zobaczyc jakies gradienty niz to co pokazuja na stronie

 • webp

  „przy zachowaniu tej samej jakości, co zdjęcie w formacie .jpg”
  Niestety jakość zdjęcia nie jest ta sama, widać różnice gołym okiem, zdjęcia webp są bardziej spikserowane i rozmazane.

 • nie

  Przy miniaturach jakość detali nie ma takiego znaczenia, za to liczy się wielkość obrazka.

 • piotros18

  @nie do miniaturek stosuje się gify