newssamochody

We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce wypożyczalnia elektrycznych samochodów

Już w listopadzie we Wrocławiu zostanie uruchomiona pierwsza w Polsce Miejska Wypożyczalnia Samochodów Elektrycznych.

Prace nad Miejską Wypożyczalnią Samochodów Elektrycznych o nazwie Vozilla. prowadzone są we Wrocławiu od kilku lat. Według założeń, wypożyczalnia ma stanowić nowoczesne uzupełnienie systemu komunikacyjnego miasta, obok miejskich autobusów i tramwajów oraz wypożyczalni rowerów miejskich. Docelowo do dyspozycji mieszkańców Wrocławia będzie 200 samochodów, w tym 190 osobowych Nissan Leaf oraz 10 Vanów.

Wypożyczalnia ma wystartować w listopadzie, wcześniej niż początkowo planowano. W przyszły wtorek odbędzie się oficjalna prezentacja inicjatywy, ruszą też zapisy do samej wypożyczalni. W wybranych miejscach Wrocławia, między innymi na na pl. Solnym, pl. Wolności oraz w okolicach pl. Grunwaldzkiego, planowane są także dni otwarte, które odbędą się w weekendy 21-22 października oraz 28-29 października, wtedy też będzie okazja, by samemu przetestować elektryczne pojazdy.

W ramach jednej opłaty, naliczanej minutowo, zawarte będą koszty zarówno rezerwacji, jazdy i parkowania. Niestety na informacje o cenach będziemy musieli poczekać najprawdopodobniej do przyszłego tygodnia. Miasto wyznaczy także miejsca parkingowe, które będą dostępne tylko dla kierowców korzystających z Vozilli.

Na tym jednak potencjalne zachęty do korzystania z systemu się nie kończą:

„Rozważamy, aby korzystający z wypożyczalni ekologicznych aut mieli również zapewnione dodatkowe przywileje, np. możliwość korzystania z bus-pasów, wyznaczone bezpłatne miejsca parkingowe, uprawnienia do poruszania się po niektórych ulicach wyłączonych z ruchu kołowego,” mówi Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki wrocławskiego magistratu.

Zdjęcie: materiały prasowe

podobne treści