internet

We Francji przez pomyłkę zablokowano Google i Wikipedię

Dziś rano francuscy internauci korzystający z usług Orange przeżyli niemały szok. Około godziny dziesiątej zablokowany został dostęp do francuskich wersji serwisów takich jak Google czy Wikipedia.

Jak informuje Zaufana Trzecia Strona, wszystkie próby odwiedzenia adresów Google.fr, Wikipedia.fr czy OVH.com kończyły się przekierowaniem na rządową witrynę informującą o tym, że dostęp do strony, którą próbowano odwiedzić, został zablokowany ze względu na propagowanie terroryzmu.

Możliwość zastosowania takiej blokady została wprowadzona wraz z nowelizacją francuskiej ustawy antyterrorystycznej, którą zmieniono już jakiś czas temu w odpowiedzi na głośne ataki terrorystyczne, jakie przeprowadzone zostały we Francji. Jednak, jak nietrudno się domyślić, Google czy Wikipedia mają raczej niewiele wspólnego z propagowaniem terroryzmu.

Po około godzinie dostęp do zablokowanych stron został przywrócony, a Orange wydało oświadczenie, z którego wynika, że dostęp do wyżej wymienionych stron został zablokowany przez pomyłkę. Co prawda trudno zrozumieć jak można było zablokować Google czy Wikipedię przez pomyłkę, ale najwyraźniej centrala Orange potrafi.

 

Zdjęcie: Flickr/Moyan_Brenn

podobne treści