ciekawostki

Wczoraj minęło 20 lat od czasu wysłania pierwszej wiadomości SMS

Prawie dwadzieścia lat temu, dokładnie 3 grudnia 1992 roku, brytyjski inżynier Neil Papworth wysłał pierwszego SMSa o treści „Merry Christmas”. Choć Papworth trochę pospieszył się z życzeniami, sama technologia została opracowana osiem lat wcześniej, ale nikt z niej nie korzystał.

W chwili wysyłania pierwszego SMSa, młody inżynier Vodafone nie miał pojęcia, że zapoczątkował rewolucję w komunikacji:

„Myśleliśmy, że SMSy są sprytnym sposobem na to, by wysyłać krótkie wiadomości pracownikom sieci. Nigdy bym nie przypuszczał, że trafią one na rynek konsumencki.”

Później firma wpadła na pomysł, by za ich pomocą informować klientów o awariach czy o zmianach w cenniku opłat, ale już w kolejnym roku SMSy zostały przyjęte przez Nokię. W krótkim czasie okazało się, że usługa jest niezwykle popularna wśród nastolatków i zaadoptowana została przez pozostałych producentów telefonów komórkowych.

Do roku 2000 SMSy były już popularne na całym świecie a dziesięć lat później wysłano już sześć bilionów wiadomości tekstowych. Szacuje się, że w tym roku jest to już osiem bilionów.

„W tamtej chwili nie wydawało mi się to ważne,” stwierdził kiedyś w wywiadzie autor pierwszego SMSa. Choć bez wiadomości tekstowych trudno byłoby wyobrazić sobie współczesny świat, najprawdopodobniej zostaną wyparte przez nowsze formy komunikacji takie jak Twitter czy komunikatory. W ojczyźnie SMSów liczba wysłanych w tym roku wiadomości była po raz pierwszy mniejsza niż rok wcześniej.

[The Verge]

podobne treści