news

Ważny powód, dlaczego warto się wysypiać

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley sądzą, że głęboka faza snu pomaga nam radzić sobie z niepokojącymi wspomnieniami. Nowa teoria na temat funkcji REM, czyli fazy snu, podczas której śnimy i ruszamy gałkami ocznymi nie jest dobrą wiadomością dla cierpiących na bezsenność.

Wiadomo, że sny świadczą o tym, że nasz mózg pracuje nad „porządkowaniem” wspomnień, więc regularny głęboki sen to warunek jego prawidłowego funkcjonowania. Teoria, że REM działa także uspokajająco, może oznaczać, że pozbawienie nocnego odpoczynku utrudnia radzenie sobie ze stresem. Jest to szczególnie szkodliwe, gdy trwa miesiącami albo latami.

Jak tłumaczy jeden z badaczy, Matthew Walker: „Faza snu, w której śpimy i unikalne reakcje neurochemiczne zachodzące w jej trakcie, stanowią nocna terapię, kojący balsam, który usuwa część napięcia emocjonalnego wynikającego z przeżyć dnia minionego.”

Niestety, naturalny mechanizm zawodzi, gdy doświadczona trauma była wyjątkowo dotkliwa. Naukowcy sądzą, że cierpiącym na zespół stresu pourazowego nie wystarczy ulga, jaką daje faza REM.

Nie wiem tylko, co radzić osobom, które mają kłopoty ze snem i właśnie bardziej się zestresowały. [io9Current Biology, zdjęcie: pzAxe/Shutterstock.]

podobne treści

 • 1.patryk.4

  No właśnie, co jeśli ktoś nie może zasnąć. Bo to, że podczas snu nasz mózg się „fragmentuje” to okej.. lecz co jeśli nie możemy doprowadzić do tej fragmentacji?

 • war

  @ 1.patryk.4
  Wtedy musisz wejść w menu start, narzędzia systemowe i kliknąć defragmentator dysków. I po kłopocie. :)

 • Mr.Brain

  @1.patryk.4

  Chyba DEfragmentuje.

  Fragmentacja jak sama nazwa wskazuje to dzielenie na fragmenty. Defragmentacja, łączenie, scalanie fragmentów, co w dyskach twardych HDD przyspiesza odczyt bo nie trzeba czekać na przesuwanie się głowicy magnetycznej. W dyskach SDD, nie głowicowych, defragmentacja jest niepotrzebna, bo dostęp do każdego bitu jest natychmiastowy.

  Ludzkie mózgi zarzucają nowe linki, synapsy a kasują stare. Można więc powiedzieć, że po części defragmentują a po części kasują nieużywane pliki tymczasowe.