biznesnewssamochody

Waymo rezygnuje z autonomicznych samochodów Google

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Mountain View uśmierciło już więcej projektów, niż wiele innych firm rozpoczynało. Teraz ten los potkał także autonomiczny samochód Google.

Na szczęście nie chodzi o cały projekt związany z autonomicznymi samochodami prowadzony w strukturach Alphabet Inc., a o charakterystyczne samochodziki zwane Firefly, które mają zostać wycofane.

O planach wycofania sympatycznie wyglądających samochodzików, które od początku budowane były z myślą o testowaniu technologii autonomicznej jazdy, poinformowało Waymo, spółka rozwijająca tę technologię w ramach Alphabet. Świetliki, jak to świetliki (bo w końcu angielską nazwę pojazdu zaczerpnięto od tego gatunku chrząszczy) nie pożyły długo – trzy lata po oficjalnej prezentacji, cała ich flota zostanie wysłana do lamusa.

Waymo zamierza się teraz skupić na wykorzystaniu zdobytego w pracach nad nimi doświadczenia do implementacji systemów autonomicznej jazdy w innych samochodach. Konkretnie w Chryslerach Pacifica, które już od jakiegoś czasu jeżdżą w barwach Waymo. Według Waymo, dzięki skupieniu się na adaptowaniu produkowanych masowo samochodów do wymogów jazdy autonomicznej, firma będzie dzięki temu mogła w dostarczyć w pełni autonomiczne systemy jazdy większej liczbie osób i zrobi to znacznie szybciej.

Tym samym Google już całkowicie odchodzi od pomysły produkcji własnych samochodów i budowania autonomicznych rozwiązań od podstaw. Zamiast tego będzie raczej nawiązywać współpracę z koncernami samochodowymi, które również chcą wdrożyć systemy jazdy autonomicznej, proponując im swoje rozwiązania w tym zakresie.

podobne treści