news

WAT chciałaby wysyłać rakiety w kosmos z samolotów transportowych

Choć coraz więcej satelitów powstaje w naszym kraju, polski sektor kosmiczny nie posiada własnych środków, które pozwoliłyby wynieść je na orbitę. Z trzech projektów rakiet współfinansowanych przez Polską Agencję Kosmiczną, najbliższą realizacji wydaje się być opracowywana w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa rakieta ILR-33 Bursztyn. Specjaliści z Wojskowej Akademii Technicznej przekonują jednak, że mają dużo lepsze rozwiązanie.

Miałaby nim być głęboka modernizacja rakiet przeciwlotniczych Wega, która miałaby obejmować przystosowanie ich do wynoszenia ładunków na orbitę. Co więcej, specjaliści z WAT uważają, że takie rakiety mogłyby być odpalane nie z kosmodromu, a z platformy powietrznej.

„Największym problemem nie jest zbudowanie polskiego satelity, ale opracowanie najtańszej metody wyniesienia go na orbitę. Ponieważ nie mamy swoich rakiet nośnych, musimy korzystać z komercyjnych usług, które nie są tanie. Koszt wyniesienia w kosmos kilograma ładunku wynosi kilkadziesiąt tysięcy dolarów, a duże satelity mogą ważyć nawet kilkaset kilogramów,” mówi w rozmowie z serwisem Polska Zbrojna mjr Paweł Dobrzyński z WAT-u, jeden z twórców projektu modernizacji rakiet Wega do celów kosmicznych. „Oczywiście niezbędne byłoby ich zmodernizowanie. Po usunięciu anteny, systemu naprowadzania oraz głowicy bojowej, powstałaby przestrzeń na satelity klasy mikro, które mogą ważyć nawet 100 kg.”

Początkowo specjaliści z WAT byli przekonani, że zmodernizowane rakiety Wega można byłoby odpalać z myśliwców MiG-29, jednak po przeprowadzeniu stosownych analiz doszli do wniosku, że lepszą platformą byłby samolot transportowy CASA C-295, który przed uruchomieniem silników rakiety, wynosiłby ją na wysokość kilku kilometrów.

Na razie nie wiadomo, czy pomysł kiedykolwiek doczeka się realizacji. Jak twierdzą przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, wysyłanie rakiet suborbitalnych z platform powietrznych jest jednym z kierunków badań preferowanych przez Agencję, ale na razie instytucja nie współfinansuje żadnych projektów w tym zakresie.

Ilustracja: Flickr/Nicky Boogaard

podobne treści