news

Waszym zdaniem to prawda, czy animacja komputerowa?

Lewitujące pojazdy z WipEouta, magnetyczny tor z nadprzewodników i jakoś „JAPAN INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY” posiadający na YouTube ten jeden jedyny filmik? Ta historia śmierdzi reklamą viralową.

Wyścig z WipEouta w realu wygląda fantastycznie, pytanie tylko, czy nie jesteśmy oszukiwani. Pojazdy unoszące się nad trasą wydają się być prawdziwe. Wytężcie oczy – czy to wygląda jak dzieło specjalistów od animacji komputerowej, czy działanie „lewitacji kwantowej”? [Reddit]

podobne treści

 • a

  animacja xd

 • dymitriarch

  hmm ciekawe zastosowanie nadprzewodnika w polu magnetycznym
  :)

 • tempo007

  Niestety fake:
  1. JIST nie istnieje, wlasciwa nazwa to Japan Advanced Institute of Science and Technology – kolorystyka logo utrzymana i na tym podobienstwa się konczą
  2. gramatyka w slowie wprowadzenia „[…] for our reaserche” – w sposob oczywisty instytut naukowy nie popełnił by takiego błędu.
  3. schemat konstrukcji toru, każdy kto skozystal z dobrodziejstwa darmowej edukacji licealnej powinien z lekcji fizyki wiedziec, iż przepływ prądu odbywa się z „-” do „+” – to elektrony się przemieszczają, na schemacie toru jednak oznaczony jest jednak kierunek „umowny” czyli od + do -.

  Fehlerow „fizycznych” jest więcej ;]

  Przepraszam za brak polskich znakow.

 • kosarzpl

  Zbyt dobrze wygląda ten tor jak na prototyp naukowy. W prototypach ostatnią rzeczą, na którą się patrzy to jest wygląd. Znając realia pewnie tor zbudowany z niechlubnie przyciętych kartonów itp., a poza tym, ta mgiełka pochodząca od pojazdów wygląda jak gotowy efekt z programów typu Motion albo Adobe AF

 • pako008

  To jest prawda, tutaj macie link w którym opisuje jak to działa ->

  http://www.youtube.com/watch?v=oPVLBYO9puU&feature=share

 • emeraldar

  Zjawisko jest jak najbardziej zgodne z prawami fizyki, ale akurat na tym filmiku podejrzanie mi to wygląda… Ta para jakaś taka trefna :P Tutaj jest jakoś bardziej realistyczne:

 • Omni

  Oczywiście, że prawda. Widziałem już podobne kolejki działające w Polsce.

 • cyberzaku

  fake. co do tego przepływu prądu to przyjmuje się że kierunek przepływu prądu jest odwrotny do kierunku przepływu elektronów czyli od plusa do minusa. a dlaczego fake? bo takim samochodzikiem z nadprzewodników nie da się sterować. a już na pewno nie da się tego robić używając kontrolera do oprogramowania 3D CAD.

 • dawid.dubanosow

  widać że animacja
  1. para z samochodzików,
  2. aby uniewidocznić klatkowanie obrazu zastosowano jakieś śmiesznie widoczne rozmazywanie
  3. cienie są conajmniej podejrzane, w dodatku mam wrażenie że czasami mają warstwową strukturę
  4. są zbyt „żywe” kolory jak na kamerę, co sugeruje animację :>

 • kogepan

  W 1:14 wygląda, jakby para z pojazdów przelatywała przez tor z lewej strony. Tak, jakby była nałożona tak po prostu na obraz, nawet bez maskowania.

 • iicd2386cd
 • osa_schwiercu

  Totalny fake. Ta kapsuła z „paliwem” to tak naprawdę 12g kapsułka co2 , wykorzystuje się między innymi do wiatrówek, czy gazowych replik broni palnej – ASG. Reszta to animacja. Pozdrawiam