internet

WannaCry znów atakuje, tym razem fabrykę Hondy

Wygląda na to, że sprawa ransomware WannaCry jeszcze się nie zakończyła. Po tym jak w niedawnym ataku ucierpiały między innymi brytyjska służba zdrowia, sieć Deutsche Bahn czy fabryki Renault i Nissana, WannaCry uderzyło po raz kolejny. Tym razem w japońską fabrykę Hondy.

Honda Motor Company poinformowało, że ich siec została zaatakowana przez WannaCry. W rezultacie Honda została zmuszona do wstrzymania pracy w swojej fabryce w Sayamie. Wydarzenie miało miejsce w poniedziałek, pracę wznowiono dzień później. Sytuacja wydarzyła się więc miesiąc po odnotowaniu największych szkód przez ransomware, gdy sprawa ucichła, a wydane z tego powodu łatki bezpieczeństwa sugerowały, że zagrożenie zostało zneutralizowane.

Niestety tak nie było. Pomimo tego, że Microsoft wydał aktualizacje bezpieczeństwa nawet dla niewspieranego już Windowsa XP, komputery w firmowej sieci Hondy i tak działały pod kontrolą nie aktualizowanych systemów operacyjnych. Najwyraźniej Honda nie wyciągnęła wniosków z wydarzeń sprzed miesiąca, kiedy to ofiarą WannaCry padły komputery w fabrykach Renault i Nissana, czego skutkiem było zatrzymanie produkcji.

Zdjęcie: Flickr/Ian Muttoo

podobne treści