newswynalazki

W symulowanym starciu AI pokonała pilota wojskowego

Najpierw komputer pokonał człowieka szachy. Później w Go. Teraz okazało się, że AI jest też lepszym pilotem bojowym niż ludzie.

Pułkownik Gene Lee do doświadczony pilot US Air Force, który podczas swojej kariery spędził tysiące godzin w powietrzu, dowodził 366. skrzydłem myśliwskim. Swoją karierę wojskową zakończył jako szef bazy lotniczej, w której wyszkolił setki innych amerykańskich pilotów. W październiku ubiegłego roku starł się w symulatorze ze sztuczną inteligencją o nazwie ALPHA i został doszczętnie rozgromiony.

O starciu dowiedzieliśmy się z czasopisma wydawanego przez University of Cincinnati, którego doktorant, Nick Ernest, trzy lata temu rozpoczął pracę nad innowacyjną sztuczną inteligencją dla symulatorów lotu i bezzałogowych bojowych statków powietrznych. Owocem tych prac jest właśnie ALPHA, rozwijane obecnie na zamówienie Pentagonu przez spin off tej uczelni o nazwie Psibernetix.

Zanim ALPHA starła się z pierwszym człowiekiem, walczyła z innymi sztucznymi inteligencjami, które wykorzystywane są w laboratoriach US Air Force. I od początku wyróżniała się swoimi osiągnięciami. Co ciekawe, twórcy twierdzą, że do sprawnego działania ALPHA nie potrzebuje żadnych superkomputerów – obecnie wystarczy zwykły komputer warty około 500 dolarów, a teoretycznie można byłoby ją uruchomić nawet na Raspberry Pi. Pomimo tego AI może w dynamicznym środowisku przestrzennym nawigować, koordynować zadania skrzydłowych i decydować o wykonaniu najlepszego manewru „250 razy szybciej niż człowiek zdąży mrugnąć”.

Nikt im oczywiście nie zabrania tak twierdzić, ale wynik symulowanego starcia pomiędzy doświadczonym pilotem wojskowym a AI zdaje się to potwierdzać. Jak ujął to sam pułkownik Lee:

„Zaskoczyło mnie to, jak bardzo [AI] było świadome sytuacji i jak szybko reagowało. Wydawało się być świadome moich zamierzeń i błyskawicznie dostosowywało się do moich zmian w locie i w uzbrojeniu pocisków. Wiedziało jak obronić się przed moimi strzałami, a w razie konieczności błyskawicznie przechodziło od manewrów defensywnych do ofensywnych.”

Na szczęście amerykańscy badacze nie proponują (na razie) zastąpienia pilotów swoimi algorytmami. Dziś ALPHA walczy przede wszystkim samo ze sobą, ale w przyszłości sztuczna inteligencja mogłaby wspierać pilotów w podejmowaniu decyzji.

Zdjęcie: University of Cincinnati

podobne treści