naukanews

W ramach promocji zawodów European Rover Challenge na kieleckich ulicach można spotkać Marsobus

Jeżeli koniec wakacji spędzać będziecie w Kielcach, na ulicach tego miasta macie szansę natrafić na autobus, którego zadaniem jest nietypowa promocja zbliżających się zawodów European Rover Challenge 2019.

W dniach 13-15 wrześnie na terenie Politechniki Świętokrzyskiej odbędą się zawody konstruktorów łazików marsjańskich European Rover Challenge 2019. Organizatorzy spodziewają się, że pojawi się na nich niemal 400 młodych konstruktorów z 5 kontynentów, którzy na oczach publiczności walczyć będą o zwycięstwo.

Jednak promocja wydarzenia ruszyła już w ubiegłym tygodniu, kiedy to na ulica Kielc wyjechał pierwszy w Polsce Marsobus:

„Zawody, jak i towarzysząca im Strefa Pokazów Naukowo-Technologicznych to wydarzenie otwarte, gdzie każdy może z bliska obserwować zmagania łazików na specjalnie przygotowanym torze marsjańskim,” mówi Łukasz Wilczyński, CEO Planet Partners, pomysłodawcy oraz wykonawcy projektu edukacyjnego autobusu. „Marsobus ma za zadanie popularyzować wiedzę o kosmosie i zaszczepiać pasję do nauki u osób w każdym wieku. We wnętrzu pojazdu umieściliśmy mnóstwo ciekawostek o Marsie, które z pewnością zainteresują najmłodszych, ale także informacje o rodzimych firmach mających wkład w eksplorację kosmosu, co pozwoli nam budować świadomość o polskim sektorze kosmicznym wśród dorosłych.”

Autobus został włączony do regularnego taboru MPK, a do 13 września kursować będzie na wielu różnych liniach. Wewnątrz edukacyjnego autobusu pasażerowie będą mogli nie tylko lepiej poznać Marsa i dowiedzieć się m.in., jakie polskie instrumenty są już obecne w marsjańskich misjach, ale również poczuć jego wyjątkowy klimat. Podróż Marsobusem to także sposób na przybliżenie mieszkańcom Kielc szerszego tła wydarzenia ERC, którego będą gospodarzami.

podobne treści