nauka

W ramach prób nawiązania kontaktu z pozaziemską cywilizacją, w kosmos zostanie wysłany GIF

Jako ludzkość mamy już dość dobrze udokumentowaną historię wysyłania różnego rodzaju przekazów do obcych cywilizacji. Wysłaliśmy płytki na pokładach sond Pioneer, sondy Voyager wiozą przekaz nagrany na złotych dyskach, wyemitowaliśmy też Wiadomość Arecibo. Jak na razie nikt nam jeszcze nie odpowiedział. Ale może to się zmieni po tym jak potencjalni kosmici odczytają GIFa, który zostanie nadany jutro.

Plik zostanie wysłany jutro za pośrednictwem kalifornijskiego radioteleskopu w ramach inauguracji programu Lone Signal, którego pomysłodawcy mają nadzieję na nawiązanie kontaktu z pozaziemską cywilizacją. GIF zostanie przesłany w kierunku Gliese 526, której układ słoneczny potencjalnie mógłby podtrzymywać życie. Gwiazda znajduje się 17,6 lat świetlnych od Ziemi a nasz sygnał dotrze do niej w okolicach roku 2031.

Wygląda więc nieźle i jeśli ten system słoneczny jest zamieszkany, mamy nawet szanse doczekać odpowiedzi. Choć nie wiadomo czy potencjalni mieszkańcy Gliese 526 zdecydują się odpowiedzieć na nasz sygnał ponieważ sam przekaz jest trochę… dziwny.

O ile wcześniejsze przekazy dla potencjalnych pozaziemskich cywilizacji projektowane były przez na przykład Francisa Drake’a czy Carla Sagana, za GIF zabrał się artysta Kim Asendorf, który postanowił wysłać w kosmos dzieło o nazwie Humans watching Digital Art (Ludzie obserwujący cyfrową sztukę). Choć zapewne wielu ludzi wygląda dokładnie tak jak ten mężczyzna drapiący się w ucho, nie jest to najlepsza wizytówka naszej cywilizacji. Choć z drugiej strony i tak mogło być gorzej.

Na szczęście to dopiero początek. W przyszłości w ramach programu Lone Signal, każdy będzie mógł nadać własny komunikat. Niestety pierwsze wrażenie na obcej cywilizacji można wywrzeć tylko raz.

podobne treści